Beograd vole i stranci i dijaspora
Nedavno je američki portal Pejst preporučio turistima da posete Srbiju i Beograd, a pre tri-četiri dana je časopis "Nacionalna geografija" na svom sajtu objavio film o lepotama i znamenitostima srpske prestonice.
U prethodnih godinu dana bilo je još preporuka u poznatim časopisima te vrste i možda je i to doprinelo da Beograd beleži sve veći prihod od turizma.
Prema statističkim podacima, Beograd je u prvoj polovini godine ostvario povećanje prihoda od turizma za oko 100 miliona evra.
Inostranih gostiju u prvoj polovini godine bilo je za 19% više nego u istom periodu 2016, a najbrojniji su gosti iz Turske, Hrvatske, BiH, Grčke, Nemačke, Slovenije, Izraela, Bugarske, Crne Gore i NR Kine. Međutim, ne dolaze samo stranci, i naša dijaspora koristi svaku priliku da poseti srpsku prestonicu. Neki samo kao turisti, a drugi su i više vezani.
Studentkinja Katarina Hršum je rođena u Parizu, ali srpski govori bez greške i Beograd obožava.
- Moja majka Marina je odrasla u Beogradu i ja svake godine odlazim u taj voljeni grad. Ali, nije to turistički boravak, ne obilazim muzeje i znamenitosti, mada obavezno odem u Skadarliju, na Kalemegdan, šetam Knez Mihailovom, Terazijama... Iskreno, ja u Beogradu najviše volim druženje i gostoprimstvo, volim naše raspoložene, nasmejane, raspevane ljude, a to znači da je i noćni život super. Zaglavim do pet ujutro i te provode dugo pamtim. Autentični su, zadržan je kafanski boemski šarm, uvek se beskrajno radujem svakom dolasku.
Saša Božinović iz Beča uvek s porodicom navrati u Beograd, prošetaju Knez Mihailovom ulicom, a prethodni put deci su detaljno pokazali Kalemegdan.
- Praktikujem da kad god odem u Srbiju bar jedan dan iskoristim i posetim neku znamenitost u Beogradu ili van njega, manastire na Fruškoj gori, Kosmaj, Srebrno jezero, ili odem na Avalu, Kalemegdan, Nebojšinu kulu. Obično povedem prijateljicu ili nekog ko dole živi i oni su oduševljeni, jer nikad ne nađu vremena da to urade. Kada dođu stranci, oni naravno jedva čekaju nešto da vide i ne treba mnogo da se podstiču jer su generalno zainteresovani. Prošle godine su moje prijateljice ovde sa univerziteta, Nemica i Švajcarkinja, htele u svojoj režiji da idu za Beograd, pa su me pitale za savet. Takođe, i neki prijatelji iz Brazila su putovali za Srbiju, pa sam im slala linkove šta da obavezno posete - priča Dragana Nikolić, koja živi u Berlinu.
Kada dolazi u Srbiju na duže, Srđan Stokić iz Beča bar jedan dan ostavi za Beograd.
- Uvek svratimo, odemo u Skadarliju, ili na neku utakmicu na naša dva velika stadiona, ali posetimo i Hram Svetog Save.
Brojke govore
993.718 noćenja u prvoj polovini godine
22% više stranaca nego prošle godine
82.547 stranih turista posetilo prestonicu u junu 2017, naspram prošlogodišnjih 63.560
Izraelci pobedili Turke
Najbrojniji strani turisti u Beogradu i dalje su Turci, ali su najduže u srpskoj prestonici u prvih šest meseci ove godine ostajali - Izraelci!
Oni su od januara do juna 2017. ostvarili čak 55.336 noćenja u Beogradu, što predstavlja porast od 649 odsto u odnosu na prošlu godinu, pa su tako nadmašili Turke, koji su imali "samo" 52.605 noćenja.
Turisti iz Kine su ostvarili za 128% više noćenja nego u istom periodu prošle godine.
Po broju dana provedenih u beogradskim hotelima slede Hrvati, Grci, Rusi, Nemci, Bosanci, Slovenci, Italijani...
Krajem prošle godine dve izraelske aviokompanije su pored redovnih uvele i čarter letove za Beograd.
Izraelci dolaze turistički, ali i poslovno jer njihove firme puno investiraju u prestonici.