Er Srbija nije loukoster
Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je da ne želi da se meša u procenu menadžmenta Er Srbije ukoliko treba da otpusti 30 ljudi, jer je, kako je ocenila, najbitnije da ta kompanije posluje efikasno i da bude konkurentna.
- Er Srbija ima svoj profesionalni menadžment i on gleda da ona najefikasnije posluje što je dobro za građane Srbije jer neki novac ide u budžet Srbije - rekla je Ana Brnabić.
Na pitanje da li će doći do otpuštanja u toj kompaniji, ona je kazala "da je na tržištu nevažno da li je taj broj 30 ili 300 jer kompanija mora da bude troškovno efikasna i profesionalna, i da se takmiči na tržištu kao sve ostale kompanije".
Upitana da li je zabrinuta što je Etihad objavio da je u minusu blizu dve milijarde dolara, ona je rekla da su imali razgovore sa Etihadom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima koji su, kako je istakla "dobro prošli" i da "ne postoji bojazan za Er Srbiju".
Podsetimo, gradonačelnik Beograda Siniša Mali, koji je i predsednik Nadzornog odbora nacionalnog avioprevoznika Er Srbija, potvrdio je da će biti otpuštanja u toj kompaniji.
Kako je objasnio, do otpuštanja će doći zbog racionalizacije troškova poslovanja i povećanja profita.
Namera jeste da se napravi hibridna kompanija i da se što više smanje troškovi i da se prevede na prodaju preko interneta.
Kompanija Er Srbija saopštila je da su tvrdnje o navodnoj transformaciji u loukost kompaniju netačne, ali je, kako se navodi, tačno da se preduzimaju mere racionalizacije, koje će doprineti boljoj organizaciji rada.
- Er Srbija sleće i nastaviće da sleće na glavne svetske aerodrome kao što su "Džon F. Kenedi" u Njujorku, Hitrou u Londonu, "Šarl de Gol" u Parizu i druge, a loukost kompanije uglavnom sleću na manje aerodrome, udaljene od velikih gradova u kojima su takse za korišćenje aerodromskih usluga mnogo niže - obrazlaže se u saopštenju.
Takođe, niskotarifne aviokompanije lete "od tačke A do tačke B" (point-to-point), dok kod Er Srbije možete da kupite karte za putovanja do 42 destinacije preko čvorišta u Beogradu, kao i do stotina drugih destinacija, koje su dostupne posredstvom Er Srbija kod šer partnera.
Dakle, kako se navodi, Er Srbija ne može nikako da se transformiše u loukost kompaniju.
Petar Vojinović, urednik vazduhoplovnog portala Tango siks, ističe za N1 da je gubitak Etihada od 1,87 milijardi dolara šokirao avionsku industriju, ali da se taj problem nije odrazio na Srbiju:
- Od samog početka Er Srbija politički dogovor u koji je Etihad malo uložio. I zapravo će sve ostati na nivou političkog dogovora, a mislim po svim nekim pokazateljima da se oni više toliko ne pitaju u Er Srbiji operativno kao što su se nekada pitali - kaže Vojinović.
Nema više subvencija
Dok Siniša Mali tvrdi da prestanak subvencija Vlade kompaniji nije uticao na odluku o rezovima, Vojinović smatra da je, posle tri godine finansiranja besplatnim državnim parama, Er Srbija primorana na promenu poslovnog modela.
- Sada je vreme da se kompanija vrati u tu nemilosrdnu borbu na realnim osnovama, opasnost od loukost kompanija je stravična, da li će Er Srbija postati loukost, to ćemo tek videti - kaže Vojinović.