Sukob vođa sindikata Fijata: Na sud zbog potpisa
Predstavnici Samostalnog sindikata Fijata juče su u Beogradu sa Vladom Srbije potpisali dogovor o povećanju plata. Dok iz Vlade saopštavaju kako se radi o pobedi dijaloga, između dva najveća sindikata u Fijatu sukob ne prestaje. U sindikatu Nezavisnost nisu zadovoljni ponudom i najavljuju tužbu protiv lidera Samostalnog sindikata.
U predvečerje potpisivanja dogovora, stižu oprečni podaci. Naime, Samostalni sindikat je rešio da stavi potpis na dokument na kom piše da će radnici dobiti povećanje od 9,54 odsto, i to 3,15 odsto od prvog avgusta i 6,39 odsto u februaru.
Međutim, Vlada obećava povišice svakog februara u skladu sa inflacijom što znači 2,2 odsto ove i 4,5 naredne godine. Razliku u cifri koju ima sindikat objašnjavaju povišicom koju su radnici Fijata već dobili krajem prošle i početkom ove godine.
- Stav skupštine Samostalnog sindikata je da se prihvati ponuda, pošto alternativa u ovom trenutku ne postoji. Nastavićemo iznalaženje novih načina socijalnog dijaloga da se uslovi rada i zarade u narednom periodu izbore za pregovaračkim stolom sa rukovodstvom kompanije uz aktivno posredovanje Vlade i same premijerke Ane Brnabić - saopštila je Skupština Samostalnog sindikata.
I Vučić zaključio tajni ugovor
Jedno od pitanja koje je štrajk otvorio je da li će Fijat ostati u Srbiji kada mu krajem 2018. godine istekne ugovor. Ćulibrk napominje da ova kompanija ima nekoliko stotina miliona evra razloga da ostane jer je takav ugovor potpisan.
- Inicijalna greška je bila potpisivanje tajnog sporazuma, ali zaboravljamo da je vlada Ivice Dačića u kojoj je Aleksandar Vučić bio prvi potpredsednik, potpisala izmene i dopune sporazuma. Svaka vlada je u to involvirana, svaka vlada je dala još neke povlastice - napominje Ćulibrk.
U sindikatu Nezavisnost, koji je izbačen iz štrajkačkog odbora, ponudu nazivaju smešnom, kažu da je niža od one koja im je ponuđena pre početka štrajka, i da će zato tužiti lidera Samostalnog sindikata Zorana Markovića.
- Radnici su više nego nezadovoljni jer je gospodin Marković rekao uslove, povećanje plate i siguran bonus za 2017. i 2018. Sada se ispostavilo da će se samo pregovarati o bonusu. Niko nam ne garantuje da ćemo i dobiti. Mi razmatramo kolektivnu tužbu protiv Markovića jer je reč o klasičnoj prevari - izjavio je Zoran Stanić.
Da podsetimo, radnici su tražili da bruto osnovica zarade bude uvećana za 30 odsto, a prema podacima koje je dostavio Sindikat dobili su tri puta manje. Odnosno, tražili su 50.000 dinara, a dobili su ponudu od 41.500, i to ne sve odjednom, već deo 1. avgusta, a deo u februaru naredne godine. Tražili su isplatu bonusa efikasnosti , a dobili su odgovor da će se o tome pregovarati. Tražili su da se rad u fabrici bolje organizuje, a dobili ponudu da će se to analizirati. Ono što su dobili je da se naknada za noćni prevoz duplira. Osim toga, polovinu novogodišnjeg bonusa dobiće u avgustu, a drugu polovinu u decembru. Oni koji su bili u štrajku će od Samostalnog sindikata dobiti hiljadu dinara po svakom danu štrajka. Zanimljivo je da nije bilo izjašnjavanja radnika o ponudi, kao što je to bila praksa do sada, već su samo obavešteni da je sindikat prihvatio ponudu, a informaciju o tome mogli su da pročitaju na oglasnoj tabli.
Italijani ništa ne plaćaju
Svaka Vlada Srbije, od Mirka Cvetkovića pa na dalje, dala je Fijatu neke povlastice potpisujući izmene i dopune sporazuma sa tom kompanijom. Fijat državi ne plaća poreze i doprinose, porez na dobit, ni dividendu. Nikada nije napravljena analiza koliko je novca uloženo u Fijat, a koliko je država dobila od njega.
- U dve godine, 2010. i 2011, država je po osnovu poreza i doprinosa na zarade zaposlenih dobila je manje nego što je isplaćeno članovima Upravnog i Nadzornog odbora Fijata. I to je samo jedan primer. Najmanji deo poslovnih prihoda koji odlaze u budžet ima Fijat - kaže Ćulibrk.
On otkriva da Fijat u Srbiji ne plaća ni porez na profit od 15 odsto i da 50 miliona evra na ime tog poreza nije plaćeno državi.
- U svakoj drugoj zemlji bi suvlasnik 33 odsto tražio da mu pripadne 33 odsto profita, samo država Srbija ne traži da joj to Fijat plati - dodaje Milan Ćulibrk.