"Politika Fijata je da ucenjuje fabrike"
Novi model u Fijatu je neophodan, da bi fabrika u Kragujevcu postala bolja u Fijatovom lacu, kaže ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom Milan Parivodić.
On je, gostujući u Kažiprstu B92, istakao da radnici u Fijatu treba da prilagode svoje zahteve, u kontekstu cele grupacije, i da njihova fabrika bude konkurentnija u odnosu na ostale Fijatove.
Parivodić je objasnio da je novi model neophodan, jer se ovaj ne prodaje tako dobro kako se očekivalo, dodajući da se proizvodi 70.000, a da je u planu bilo 150.000 ili 200.000. Tako će i radnici dobiti bolju poziciju za pregovore sa Fiajtom.
Parivodić kaže da bi bilo bolje da do ovih problema nije ni došlo i da su oni na vreme rešeni u kolktivnom ugovoru. On smatra da situacija nakon svih ovih dana štrajka nije bolja za radnike, ali je svakako bolje da počnu da pregovaraju.
- Nadam se da će sačuvati radna mesta pa i poboljšaju uslove, ali i da dobijemo novi model da bi fabrika postala bolja u lancu Fijatovih automobila - rekao je Parivodić.
Parivodić je istakao i da je Fijat glavni pregovarač, da Vlada može samo da posreduje, a premijerka je kako kaže, svoj autoritet založila da ona bude medijator.
Na pitanje zašto većinski vlasnik ćuti i da je u Poljskoj prihvatio pregovore uprkos štrajkovima, Parivodić objašnjava da tamo proizvode 600.000 automobila.
Oni su kako kaže, prihvatali vrlo teške uslove za rad koje Italijani nisu, pa se iz Italije prbacivala proizvodnja u Poljsku, prihvatali su i teže uslove da bi privukli nove modele.
- Italijani nisu prihvatili tvrde zahteve na primer da rade subotom, onda je Fijat došao da proizvodi u Srbiju. Da su prihvatili, on ne bi došao u Srbiju - zaključuje on.
On je istakao i da je rukovodstvo Fijata veoma moćno i njegovu volju nisu uspeli da ga slome ni Italija ni Vatikanska država. Tako su, kako kaže, od 1980. godine pa do danas sve promene u radničkom zakonodavstvu išle u pogledu fleksibilnosti i na ruku Fijatu.
- Politika Fijata je da ucenjuje različite fabrike unutar grupacije, “ako ti nećeš, hoće drugi, ako ni oni neće ima ko hoće - ističe Parivodić.
- Pregovaračka pozicija naših zaposlenih nije jaka, moraju to da znaju i da sabrazno tome, dovedu novi model koj će se više prodavati . Tako će izgraditi poziciju - objašnjava on.
Parivodić kaže i da je država pomogla Fijatu da bude uspešna, a Fijatu je “milo pa je zato i došao“.
- Srbija nema pravo da jednom poslodavcu pomaže, a drugom ne, to narušava konkurenciju, i zahtev da se nekome pomaže je nemoralno - kaže on.
On je rekao i da se Vlada sigurno bori da zadrži Fijat u Srbiji i da dobijemo novi model, i proširimo broj radnih mesta.
- To je prirodno, ali suština je da zaposleni moraju da razumeju kakva je njihova situacija - dodaje on.