Amerikanci uporni: U Nišu ruski špijunski centar
Ambasador SAD u Srbiji Kajl Skot kaže da nikada nije razgovarao sa predsednikom države ili vlade o tome kako će izgledati ili kako bi trebalo da izgleda buduća vlada Srbije.
- Ko god bio ministar odbrane, naši odnosi će biti, kao i do sada, prijateljski i kvalitetni. Saradnja neće biti ugrožena - rekao je Skot gostujući na RTV komentarišući spekulacije da se američka vlada "protivi" izboru Aleksandra Vulina na mesto ministra odbrane.
- Bio sam malo iznenađen jutros kad sam se probudio i pročitao te natpise, jer nikad nisam pričao o tome ko bi mogao postati ministar odbrane ili bilo koji drugi ministar - rekao je Skot.
On je istakao da personalna rešenja nisu bitna.
- Mi se u to ne mešamo ne biramo "stranu" - podvukao je Skot i dodao da su oni na srpskoj strani.
On je naveo i da će poseta predsednika Srbije Aleksandra Vučića SAD-u biti prilika da se učvrsti saradnja.
Kada je reč o mandatarki Ani Brnabić, Skot je rekao da je to dobar predlog koji će doprineti ostvarivanju strateških ciljeva Srbije, a to su, dodao je, članstvo u EU i evroatlanske integracije.
- Mi to podržavamo - rekao je Skot.
Govoreći o odnosima Srbije i Rusije, Skot je rekao da nikad niko s "njihove" strane nije zamerao na tome, mada su izrazili zabrinutost o ruskim aktivnostima u regionu. Te aktivnosti se, dodao je, mogu oceniti "malignim uticajem" Rusije i to ne doprinosi stabilnosti u regionu ali ni realizaciji strateških ciljeva Srbije.
- Vlada SAD veruje da je Ruski humanitarni centar zapravo špijunsko mesto, centar špijunaže i da im zbog toga ne treba diplomatski status, jer i NATO delegacije ili misije koje dolaze ili prolaze podležu nekoj vrsti inspekcije srpskih vlasti. Diplomatski status im omogućuje imunitet po kojem niko ne može da ih kontroliše pa mogu da budu nedodirljivi - rekao je Skot.