Cela država je u partijskom haosu
Ministar finansija Dušan Vujović istakao je da u Srbiji postoji problem upravljanja na svim nivoima - na državnom, javnom i privatnom.
- Potpredsednička mesta ne treba deliti politički, već funkcionalno - rekao je Vujović na samitu ministara finansija, guvernera i direktora poreskih uprava u Bečićima, u Crnoj Gori.
On je upozorio da u Srbiji ne postoji koordinacija u upravljanju.
- Koordinacija je teška za Balkan. Ljudi koji ne shvataju da se do cilja može doći zajedničkim radom, gube vreme i prebacuju poslove na druge - rekao je Vujović, koji je i sam donedavno slovio za mogućeg mandatara za sastav Vlade Srbije, a sada, kako se čini, možda ne bude čak ni ministar iako je najveće pohvale u svetu i od predsednika Aleksandra Vučića dobilo upravo ministarstvo koje on vodi.
Dobro je što idu Grci
- Povlačenje grčkih banka iz Srbije je posledica stabilizacije bankarskog sistema u zemlji. U Srbiji ima dosta banaka, mada konkurencija čini svoje i među našim bankama - rekao je Vujović.
Ministar je dodao da očekuje da će se i banke u Srbiji konsolidovati i ponuditi bolje uslove kreditiranja.
U Srbiji, po njegovim rečima, postoji problem upravljanja, koriste se zastarele metode, "bumbar princip i zujanje okolo" što je pogrešno.
- Treba primeniti princip rukovođenja - rekao je Vujović i naveo primer Elektroprivrede Srbije "gde su reforme posle osam meseci zaustavljene pola godine dok zaposleni nisu fiksirali svoja radna mesta".
Vujović je istakao i da Srbija ima ogroman problem neiskorišćenog novca za velike infrastrukturne poslove. Država je uzela, a nije iskoristila čak 3,5 milijardi evra povučenih, a neiskorišćenih zajmova, a putevi nisu završeni i nemamo koristi od njih, osim što je angažovana građevinska industrija, izjavio je Vujović i dodao i da silne novootvorene fabrike neće imati smisla ako ne budu profitabilne kao što su slične u svetu.
Opet problem sa Srbijagasom
On je rekao da će zahvaljujući tako pozitivnom rezultatu moći da se pokriju neki dodatni troškovi.
- Prošlu godinu smo završili sa suficitom od 1,4 odsto, ali se posle 51 nedelje u budžetu pojavio deficit od 1,3 odsto bruto društvenog proizvoda, zbog toga što smo preuzeli dugove Srbijagasa - rekao je Vujović.
On je dodao da je taj deficit svesno napravljen, ne da bi se pomoglo Srbijagasu, nego da bi se obezbedio gas za potrošače.
Vujović je rekao da je krajem maja u budžetu Srbije bilo 600 miliona evra više nego što je planirano, tako što su prihodi bili veći za 44 milijarde dinara, a rashodi manji za 27 milijardi dinara.
Vujović kaže da je Srbija potrošila sedam milijardi dinara manje sredstava od planiranih investicija u prvih pet meseci. To ne znači da je napravila uštedu već da je podbacila sa planom.
- Javne investicije Srbije zaostaju za 1,5 odsto u odnosu na plan. U prvih pet meseci smo potrošili sedam milijardi dinara manje nego što smo planirali. Znači nismo uštedeli. Podbacili smo. Da smo sve planirane investicije ostvarili uz sedam milijardi manje troška onda bismo uštedeli - rekao je on, napominjući da odgovor na pitanje zašto smo podbacili upućuje na preduzeća Koridori Srbije i Putevi Srbije.
Ne znam da li ću u vladu
Ministar finansija Srbije Dušan Vujović izjavio je da ne zna da li će biti ministar i u novoj vladi, jer još nije dobio ponudu mandatarke za sastavljanje Vlade Ane Brnabić.
- Da li ću biti i dalje ministar, zavisi od ponude - rekao je Vujović.
Upitan o odluci da aktuelna ministarka državne uprave i lokalne samouprave Ana Brnabić postane predsednica Vlade, Vujović je rekao da je nju izabrao Aleksandar Vučić.
Put koji je započet, a nije završen, naglasio je Vujović, ne daje nikakve ekonomske rezultate, već daje pozitivne ekonomske efekte samo u meri u kojoj je građevinska operativa angažovana i podiže zaposlenost i plate i potrošnju materijala.
Vujović je izjavio da je očekivao da finansijska agencija Standard end Purs bolje oceni Srbiju "bar za nijansu". On je rekao da je dobra i potvrda dosadašnjeg rejtinga, i da očekuje da u narednom ocenjivanju, za šest meseci, rejting Srbije bude bolji. Troškovi zaduživanja Srbije su niži nego pre nekoliko godina, a kamatne stope su u odnosu na 2014. godinu četiri puta niže.