Zemlje Kvinte - vlastima u Beogradu: Ne pretite Srbima na Kosovu
Prvi put od uvođenja višestranačkog sistema u Srbiji, ambasade pet vodećih zemalja Zapada traže od Beograda da zaustavi pritiske na Srbe uoči predstojećih kosovskih izbora. Znači, ni za njih više nema dileme da iza pretnji, suspenzija i incidenata stoje Marko Đurić i Kancelarija za Kosovo i Metohiju.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić bi pod hitno trebalo da se izjasni i zaustavi nasilje nad srpskim političarima. Ovo kaže za "Vesti" Dušan Janjić, politički analitičar i predsednik Aktivne Srbije, komentarišući javni apel ambasada Francuske, Nemačke, Italije, SAD i Velike Britanije na Kosovu, koje tvrde da su primile niz zabrinjavajućih izveštaja o pokušajima da se utiče na rezultate izbora na Kosovu. Odnosno, da se pretnjama i zastrašivanjima primoravaju Srbi da glasaju na određeni način - za Srpsku listu.
- Od vremena Slobodana Miloševića do danas ne znam nijednu vladu koja Srbe na Kosovu nije tretirala kao podanike. Nastavak te loše politike nas je doveo u ovo stanje. Pošto je Kosovo, de fakto, van kontrole, koriste se neformalni kanali i za informisanje, ali i za ogromno bogaćenje koje ne ide u budžet Srbije već u stranke i džepove političara. Pogledajte sve koji su do sada bili na mestu Marka Đurića, sa izuzetkom Sande Rašković Ivić. Na oko se vidi i da su se Nebojša Čović, Slobodan Samardžić i drugi obogatili, a ti interesi i veze sa tim grupama su direktan izvor svih ovih sukoba koji se dešavaju poslednjih dana - objašnjava Janjić.
Lista kao vašar
Janjić ističe da sama Srpska lista iza koje je stao Beograd nema nikakvu kadrovsku selekciju, da se u nju ulazi kao na vašar, a da je ono što je najgore da su takvi predstavnici Srba ubedili međunarodnu zajednicu da Srbija fingira briselske pregovore.
- Svojim takvim delovanjem oni su doveli Beograd u veoma tešku situaciju i više mu se ne veruje - zaključuje Janjić.
On dodaje da je šef Kancelarije za KiM Vlade Srbije, verovatno u odsustvu ozbiljne strategije, ušao u sukobe sa bivšim liderom Pokreta socijalista na KiM Aleksandrom Jablanovićem. Ističući i da mediji danas o tome pišu, ne pitajući se šta je izvor tih sukoba.
- Đurić je ušao u sukobe sa Jablanovićem dok je on bio vođa Srpske liste, početkom 2015, i u tom sukobu Kancelarija za KiM nije zadržala neutralnost. Kada je Jablanović od miljenika postao izdajnik ta borba je postala sve žešća i to je Đurića vezalo za samo jednu frakciju koja koristi politiku za monopolisanje poslovanja na Kosovu, ali i izvan njega. Zapravo, sve ovo što se dešava nije posledica borbe za nacionalne interese već za "kontrolu" nad tom teritorijom - kaže Janjić.
Zloupotreba narodne volje
U Udruženju Đakovčana Uspenja presvete Bogorodice ističu da su veoma zabrinuti.
- Ti sukobi neće ništa dobro doneti Srbima. Njihov cilj i motiv su lično bogaćenje pojedinaca koji zloupotrebljavaju volju naroda. Konačni cilj svih bi trebalo da budu povratak i opstanak, a sve van toga je koristoljublje i zloupotreba nesreće proteranih i onih koji su ostali, a žive u teškom stanju. Zahtevamo toleranciju, razum i mir među Srbima, a od predsednika Srbije Aleksandra Vučića da iskoristi svoj autoritet u smirivanju strasti na KiM - kaže za "Vesti" predsednik Udruženja Đokica Stanojević.
Đurić uporno ponavlja da bi Srbi na Kosovu trebalo da podrže Srpsku listu, a da Aleksandar Jablanović radi za Prištinu. Dok on to govori iz Beograda, na Kosovu se nakon pretnji, pucanja na stranačke prostorije, prešlo i na pesnice. Tokom konferencije za novinare u prostorijama Partije kosovskih Srba (PKS) na kojoj je Jablanović objašnjavao okolnosti pod kojima je dan ranije završio u prostorijama kosovske policije, pretučen je njegov vozač Milan Radojević. Sa teškim povredama transportovan je u KBC u Kosovskoj Mitrovici. Radojević je interno raseljeno lice iz Prizrena. U trenutku napada nalazio se ispred zgrade PKS, gde su se u vreme konferencije održavali protesti Srpske liste, a odatle čulo "Aco, Šiptaru".