Brisel toleriše medijski mrak
Srbija je doživela pad na listi Reportera bez granica (RSF) o slobodi medija. Ova međunarodna organizacija je objavila listu za 2016. godinu i na njoj je Srbija sa 59. pala na 66. mesto, potvrđujući opravdano nezadovoljstvo srpskih građana zbog odsustva medijskih sloboda i kontrole ključnih medijskih kuća u državi.
- To nije iznenađenje ni za koga ko se ne informiše u "Informeru", preko Pinka ili RTS. Biću iznenađen ako pomenuti mediji uopšte objave vest o tome - kaže urednik "Južnih vesti" Predrag Blagojević.
RSF je u obrazloženju naveo da je sloboda medija u Srbiji od 2014. u opadanju.
"Od dolaska na vlasti u maju 2014. godine Aleksandra Vučića, bivšeg ministra za informisanje Slobodana Miloševića, nivo slobode medija opada. Pritisci na medije su finansijske i uredničke prirode. Mete napada u javnosti su mediji koji najviše kritikuju vlasti, kao što su istraživačke mreže BIRN i CINS, dnevni list 'Danas' i nedeljnik 'Vreme' ", navodi se u u odeljku o Srbiji. Ako srpskim vlastima može da bude uteha, susedna Hrvatska je lošije plasirana i zbog smanjenog prostora slobodnog informisanja ona je na ovoj listi rangirana na 74. poziciji. Srbiju je, međutim, za jedno mesto ispred "ušila" BiH, dok je Slovenija od bivših jugoslovenskih republika najbolje plasirana i nalazi se na 37. mestu.
Ukazivanje domaćih medijskih udruženja na konstantno opadanje medijskih sloboda i na pritiske koji se na direktan, a još više indirektan način, preko uslovljavanja oglašavanja, sprovodi već godinama EU kao da previše ne zabrinjava.
- Sloboda medija na Balkanu postaje mit, a Brisel ne propušta priliku da to prećuti. Kao da je demokratiju moguće graditi bez slobode medija i slobode govora - primećuje Blagojević.
Na ovoj listi Srbija je najslabije bila pozicionirana 2010. kada je bila na 85. mestu.