"Zapad ulaže u kriminalne predatore na Kosovu"
Zapadne sile investirale su u Kosovo ogroman kapital, i finansijski i politički. Međutim, projekat kosovske državnosti, u koji su toliko mnogo uložili, propao je. Zašto, pokušava da objasni Andrea Lorenco Kapusela u knjizi "Izgradnja države na Kosovu".
Nezavisnost nije za Kosovo
Osnovni razlog zbog koga je Kapusela napisao knjigu "Izgradnja države na Kosovu - demokratija, korupcija i EU na Balkanu" jeste to što, kako kaže, nigde na svetu nije postojao tako ambiciozan projekat izgradnje države kao na Kosovu. Kosovo, kako Kapusela kaže, dobija dvadeset puta više novca od prosečne zemlje u razvoju.
Kapusela je od 2008. do 2011. radio na Kosovu, tako da je knjiga koju je napisao svojevrsno svedočanstvo iz ugla insajdera, ali takođe daje i stručnu, argumentovanu i studioznu analizu o tome kako je Kosovo postalo deo mračne strane balkanske istorije.
Snažna vojna, finansijska, politička i lobistička intervencija Zapada nije uspostavila demokratiju i poštovanje ljudskih prava, već krhke institucije koje građanima ne mogu da pruže bezbednost.
Kapusela ogoljava procese u kojima predatorska elita na Kosovu švercom, korupcijom i organizovanim kriminalom drži u rukama građane kao taoce pred očima EU i UN.
- Amerika i Zapad snažno podržavaju projekat kosovske državnosti jer su SAD 1998/99. dostigle vrhunac moći kao unipolarna sila i pokušale su da ustanove presedan po kome bi mogle da intervenišu izvan sistema UN. Ne mislim da ih je Kosovo kao takvo previše interesovalo, ali iskoristili su ga kao povod za ustanovljavanje tog presedana - tvrdi Kapusela.
- Mislim da nezavisnost nije rešenje za Kosovo. Ima još otvorenih pitanja koje bi trebalo rešiti. Pod velikim znakom pitanja je da li će Briselski sporazum u tome uspeti. Napredovanje ka kosovskoj nezavisnosti ubrzano je nakon marta 2004, posle nasilja protiv Srba i UN. Tada je međunarodna zajednica odlučila da se ubrza proces rešenja kosovskog statusa jer Kosovo gubi strpljenje. Ali, to je bilo prihvatanje ucene. To otvoreno kažem u knjizi. Oni nastavljaju da koriste tu vrstu taktike jer im je tako nešto uspelo u prošlosti - zaključuje Kapusela.