Prištinski mediji: Vanredni izbori na Kosovu sve izvesniji
Vanredni parlamentarni izbori na Kosovu mogli bi da budu održani najverovatnije u junu, bez obzira na to da li će skupština ratifikovati sporazum o demarkaciji sa Crnom Gorom, pišu danas prištinski mediji.
Pozivajući se na dobro obaveštene izvore Klan Kosova navodi da se očekuje da lideri Demokratske partije Kosova (DPK) Kadri Veselji i Demokratske lige Kosova (LDK) Isa Mustafa okončaju koalicioni sporazum 25. aprila, dan nakon što skupština bude glasala o sporazumu o demarkaciji.
Kako navode ovi izvori, ishod glasanja u skupštini neće biti odlučujući za sudbinu vladajuće koalicije i izbori će biti održani bez obzira na to.
Prema tom scenariju, izbori bi mogli da budu održani bilo kad do 4. juna.
Pročitajte još:
* Mustafin "šamar" Tačiju: Nema vojske bez SAD
* Zeri: Uskoro vanredni parlamentarni izbori na Kosovu?
Poslanik DPK Elmi Rečica kaže da bi se na Kosovu mogli održati vanredni parlamentarni izbori, ako skupština ne ratifikuje sporazum o demarkaciji sa Crnom Gorom, prenosi Telegrafi
On kaže da je DPK spremna za izbore ako je to u interesu građana Kosova.
Njegov partijski kolega Šukri Buja ocenio je u intervjuu za Epoku da sadašnja vlada nije funkcionalna i da ima mnogo razloga da se ona "pošalje kući, a premijer Isa Mustafa u penziju".
Prema njegovim rečima, najoptimalnije vreme za izbore je mesec juni, a ako se to ne dogodi tada, onda nema logike da vlada padne pre kraja mandata.
Buja je uveren da bi na izborima pobedila DPK koja bi potom napravila koalicionu vladu sa Alijansom za budućnost Kosova (AAK) i Inicijativom za Kosovo (NISMA).
Politički analitičar Ramuš Tahiri rekao je ranije da se u javnom mnjenju stvara pogrešna percepcija o izborima.
- Ovo odgovara elitama i liderima kako bi zadržali pažnju građana. Ne vidim razlog za vanredne izbore jer se približavaju redovni izbori, a ne postoje podele i neslaganja između koalicionih partnera u vezi sa glavnih pitanja - rekao je on.
Inače, prištinski mediji su prethodnih dana pisali da i predstavnici zemalja velike petorke ne podržavaju održavanje vanrednih parlamentarnih izbora.
U slučaju prevremenih izbora, prema Ustavu Kosova, rok za njihovo zakazivanje je 45 dana od trenutka kada padne vlada ili se postigne dogovor o izborima.