"ZSO bez Trepče nema nikakvog smisla"
Albanci ne bi trebalo da se bave osnivanjem Zajednice srpskih opština, već samo da sprovedu ono što je dogovoreno u Briselu pre četiri godine. ZSO nema nikakvog smisla bez Trepče i srpske imovine koju je kosovska vlast uzurpirala, piše "Sputnjik".
Albanci hoće, ali pod svojim uslovima
Prošlo je skoro četiri godine otkad je u Briselu dogovoreno uspostavljanje Zajednice srpskih opština (ZSO) na Kosovu i Metohiji. Od tada se mnogo toga promenilo, ponajviše na štetu Srba, a ZSO još nije formirana, zahvaljujući albanskoj strani, koja je na sve moguće načine nastojala da tu obavezu prolongira u nedogled.
Kosovske vlasti konstantno naglašavaju da su spremne da otpočnu razgovore o formiranju ZSO, ali ne onako kako je dogovoreno pre četiri godine. Prema poslednjoj izjavi kosovskog premijera Ise Mustafe, Priština je spremna da započne sa izradom statuta Zajednice "u skladu sa kosovskim ustavom".
Pročitajte još:
* Vučić: Neću da kažem - Kosovo je naša teritorija, terajte Albance u Tiranu
* Beriša: Otvorio sam vojne depoe da bi se naoružali Albanci na Kosovu
On je najavio da će tim povodom uskoro biti organizovan susret sa predstavnicima Srpske liste, SAD, EU i OEBS-a. Država Srbija, sa kojom su kosovski Albanci postigli sporazum, ne pominje se nigde.
- Iako su sa srpskom državom dogovorili formiranje ZSO u Briselu, kosovski Albanci nastoje da je eliminišu iz pregovaračkog procesa kako bi lakše mogli da vrše pritisak na političke predstavnike kosovskih Srba - smatra Milovan Drecun, predsednik Odbora za KiM Skupštine Srbije.
Publicista i analitičar sa KiM Živojin Rakočević podseća na činjenicu da su u protekle četiri godine Albanci uzurpirali većinu najvažnijih oblasti.
Sva ta pitanja, kao što su Zakon o Trepči, Zakon o strateškim ulaganjima, kao i odluka o oduzimanju srpske imovine, Beograd bi, prema Rakočevićevim rečima, morao da pokrene.
- Beograd ne sme sebi da dozvoli da se na Kosovu formira ljuštura koja će biti kreirana po željama Prištine. To je besmisao u koji je Beograd uguran. Odlagano je, godine su prošle, i u tim godinama Srbima je uzeto devedeset odsto stvari koje su mogle da budu u okviru zajednice - kaže Rakočević.