"Susret s Putinom Vučiću doneo pobedu u prvom krugu"
Susret lidera naprednjaka i premijera Srbije Aleksandra Vučića sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom bio je jedan od glavnih faktora Vučićeve pobede u prvom krugu, smatra šef posmatračke delegacije Centralnog izbornog komiteta Rusije Vasilij Lihačov.
U razgovoru sa ruskim novinarima Lihačov je istakao da politički značaj upravo održanih predsedničkih izbora u Srbiji prevazilazi ranije izbore, posebno one prethodne parlamentarne, te da su predsednički izbori uvek događaj koji ima ne samo nacionalni nego i međunarodni značaj.
U tom svetlu, po oceni ruskog zvaničnika, sasvim su logična dva susreta koja je Aleksandar Vučić imao pred glasanje, prvi s nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i drugi sa ruskim predsednikom.
Pritom, kako je istakao Lihačov, "u datom slučaju, susret sa Putinom bio je sasvim objektivno jedan od glavnih faktora pobede Vučića u prvom krugu“.
Pročitajte još:
* Vučić: Ako izgubim izbore...
* "Balkan se ljulja, a Evropa ga prepušta njegovom istorijskom zlu"
- Veoma je važno što taj susret ne samo da je poslao praktično svim slojevima srpskog društva i političkoj eliti ozbiljan signal - iako kao rezultat nije bilo "čvrste forme", a neki su pokušavali da predstave kao da se Putin nedvosmisleno izjasnio u podršku Vučića - već što je, po mom mišljenju, ukazao na veoma ozbiljan trend u razvoju rusko-srpskih odnosa, tim pre što je bio praćen nizom praktičnih dogovora i odluka u oblasti energetike, razvoja poljoprivrede, na humanitarnom planu - rekao je Lihačov.
Uveren sam, dodao je zvaničnik, da će ruski faktor igrati izuzetan značaj i u daljoj aktivnosti novog šefa srpske države, posebno imajući u vidu njegov rastući interes prema sferi spoljne politike.
Vučić dobro oseća signale iz unutrašnjosti srpskog društva i političkih elita i istovremeno uzima u obzir međunarodne političke signale, rekao je Lihačov i izrazio mišljenje da je pobeda Vučića dočekana "veoma pozitivno" i u Kremlju, i u ruskoj Vladi, Generalnoj skupštini Rusije, Ministarstvu spoljnih poslova.
Prema mišljenju Lihačova, postoje pretpostavke za jačanje trgovinsko-ekonomskih odnosa dveju zemalja, kao i za saradnju na više platformi, kao što su UN, OEBS, Savet Evrope.
Lihačov je podsetio da je predsedničke izbore u Srbiji pratilo 126 međunarodnih posmatrača koji su predstavljali 25 subjekata, uključujući i dvočlanu delegaciju posmatrača CIK Rusije.
On je istakao da nisu uočene nikakve značajnije neregularnosti, kao i da su poštovani međunarodni standardi izbora.
Lihačov je takođe naveo da je doneo u Srbiju nacrt protokola o saradnji između CIK i RIK i da očekuje da će do kraja godine dobiti odgovor Srbije.