Nadmudrili smo NATO bombardere 1999, a kako bi bilo danas?
Mudrost komandanata, entuzijazam pripadnika Vojske i dobrovoljci iz NATO zemalja udruženo su pomogli Srbiji da tokom 78 dana NATO agresije sačuva ljude, tehniku i položaje. Danas je stanje donekle lošije, obaveštajni rad mora biti pojačan, piše "Sputnjik".
NATO akcija je bila neuspešna
Proteklih dana odjeknula je vest da je "Beograd znao sve poteze NATO-a 1999". Ona potiče od Herberta Rejmonda Mekmastera, novog savetnika za nacionalnu bezbednost američkog predsednika Donalda Trampa, koji se u nekim pređašnjim analizama bavio i agresijom na SRJ.
- Srbi su evakuisali objekte čim su se našli na listi meta - naveo je Mekmaster koji veruje da je Jugoslavija imala špijune u NATO redovima, ali i doušnike koji su bili u blizini baze Avijano u Italiji, pa su javljali kada avioni poleću.
Zbog svega toga, dodaje ovaj zvaničnik, NATO akcija je bila neuspešna, a za 78 dana uništeno je manje od pet odsto borbenih sistema Jugoslavije, dok su razmere neuspeha postale vidljive tek posle završetka akcije.
Tadašnji ratni načelnik bezbednosti Prištinskog korpusa general Momir Stojanović kaže da je Mekmaster najverovatnije mislio baš na male učinke NATO-a u odnosu na količinu izbačenih ubojnih sredstava.
Snalažljivost pre svega
- Tu se pre svega radilo o snalažljivosti pripadnika obaveštajno-bezbednosnog sistema. Prilikom povlačenja misije OEBS-a na teritoriju Albanije, ostavljen je veći broj satelitskih telefona preko kojih su komandanti terorističkih štabova održavali vezu sa predstavnicima vlade Albanije, preko njih sa Briselom i satelitskom vezom svake večeri u 20 časova ih slali komandi NATO-a u Briselu. Tako su planirali ciljeve za sutrašnje bombardovanje - navodi Stojanović i dodaje:
Pročitajte još:
* Trampov novi savetnik: NATO gađao Srbe iz RS 300 puta za 24 sata!
* "Tramp u Beloj kući, a kafići u Beogradu šapuću: Sprema se rat"
- Uspeli smo da dođemo u posed jednog satelitskog telefona i preko njega smo presretali sve veze između terorističkih štabova na Kosmetu i štabova na severu Albanije. Potom su te komunikacije prevođene sa albanskog i davane su instrukcije komandantima da pomeraju jedinice sa položaja koji su bili otkriveni i javljeni NATO-u. Vazdušni napadi su sutradan bili u prazno, jer su gađani ciljevi na kojima nije bilo vojske.
Ne precenjujmo odbrambene snage
S druge strane. vojni analitičar Aleksandar Radić mišljenja je da su tumačenja kojima se u priličnoj meri precenjuje mogućnost odbrambenih snaga u vreme NATO agresije zasnovana na nečemu što je potpuno prirodno posle svakog rata. Odnosno, onaj ko vas je napao, sve što nije ostvario kasnije pravda time što je protivnik bio mnogo jači nego što se očekivalo.
- Kao svedok tih vremena rekao bih da se kod nas postupalo u priličnoj meri po inerciji i da upravo mnoge procene koje su nas koštale mnogo tehnike pre svega, nisu čak zasnovane na kvalitetnim informacijama i iskustvima iz prošlih ratova - tvrdi Radić.
Prema njegovom mišljenju, Srbija je u ovom trenutku u mnogo lošijoj poziciji nego što je bila 1999. godine, zato što se u međuvremenu odrekla službe za informacije i dokumentaciju kao obaveštajne službe koja deluje u okviru ministarstva spoljnih poslova koje je potpuno prirodno potrebno jednoj zemlji.