Dijasporo, javi se Vojsci!
Kada zaprete ratne trube, onda se i jedan redovan poziv za upis u vojnu evidenciju nekima učini kao uvod u opštu mobilizaciju i potvrdu da se Republika Srbija sprema za rat.
Takav se utisak u delu javnosti mogao steći nakon što je Ministarstvo odbrane ovih dana objavilo opšti poziv za uvođenje u vojnu evidenciju građana Srbije koji ove godine pune 18 godina.
- To je standardni poziv koji se već godinama upućuje u skladu sa Zakonom o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi. Poziv se odnosi na mladiće koji ove godine pune 18 godina, kao i na one starije koji iz nekih razloga nisu evidentirani. Nema baš nikakve veze sa dešavanjima na Kosovu i ne podrazumeva nikakvo služenje vojske - rečeno je "Vestima" u Ministarstvu odbrane.
Upis u vojnu evidenciju obavezan je i za naše državljanje van Srbije.
Mladići koji žive u inostranstvu treba da se jave u najbliže diplomatsko-konzularno predstavništvo u zemlji boravka.
Pročitajte još:
* Paketići samo podobnim osnovcima
* Srbija zakasnila za Haradinaja?
* "Srpski voz koji ne vozi nikuda": Jaki čovek Srbije, Aleksandar Vučić...
* "Čitav Balkan ne vredi života jednog ruskog vojnika": Da li su Rusi zaista uz Srbiju?
Ove godine poziv je objavljen sredinom januara umesto 1. februara, kako se ne bi poklopio, odnosno približio datumu objave konkursa za upis u vojne škole 15. februara. Na drugoj strani, poklopio se vremenski sa podizanjem tenzija zbog voza koji je trebalo da dođe iz Beograda u Mitrovicu, ali je zbog miniranja dela pruge na Kosmetu, zaustavljen u Raškoj, na poslednjoj stanici pre administrativne linije sa Kosovom.
To je dovelo i do pojačane retorike predsednika Srbije Tomislava Nikolića, koji je rekao da bi poslao vojsku da brani Srbe na Kosmetu ukoliko budu napadnuti.
Od maja poziv za zaboravne
Ovaj poziv je opšti, a u maju se kreće sa pojedinačnim, adresiranim pozivima za svakog pojedinca koji se nije odazvao. Mladići kada napune 18 godina treba da dođu samo sa ličnom kartom u najbliži centar za evidenciju koji se najčešće nalazi u zgradi opštine. U Srbiji već šest godina nema obaveznog služenja vojnog roka. Vojska je profesionalizovana, ali mladići i devojke koje žele da služe vojsku to mogu da učine. Od 2011. vojnu obuku na dobrovoljnoj osnovi godišnje prođe između 1.200 i 2.400 mladića i devojaka.