Račak: Ne može voz, ali može spomenik Vilijamu Vokeru
U selu Račak na Kosovu u subotu je otkrivena statua nekadašnjem šefu Kosovske verifikacione misije OEBS Vilijamu Vokeru. Otkrivanju spomenika prisustvovao je sam Voker, zajedno kosovskim predsednikom Hašimom Tačijem i bivšim kosovskim predsednikom Bedžetom Pacolijem, preneli su prištinski mediji.
RTK na albanskom jeziku prenela je nedavno da se spomenik američkom diplomati otkriva u memorijalnom kompleksu, "na 18. godišnjicu masakra u Račku".
Kosovski Albanci na ovaj način žele, kako je navedeno, da izraze "zahvalnost i poštovanje Vokeru za njegov doprinos u dokazivanju da su u Račku ubijeni albanski civili, a ne ekstremisti".
U selu Račak su početkom 1999. godine, pronađena tela 45 Albanaca, za čije ubistvo je tadašnja misija OEBS, na čelu sa Vokerom, bez dokaza optužila srpske snage bezbednosti, a ovaj događaj - iako nikad nije utvrđeno da se radi o masakru nad civilima - presudno je uticao na donošenje odluke NATO-a o bombardovanju bivše SR Jugoslavije.
Svi izveštaji srpske strane govorili su da su u Račku poginuli albanski teroristi, ali na zapadu je taj događaj okvalifikovan kao zločin nad civilima, koji je poslužio kao izgovor za NATO bombardovanje koje je počelo krajem marta 1999.
Istina o Račku ostala je skrivena od svetske javnosti pre svega zato što kompletan izveštaj ekspertskog tima Evropske unije, dostavljen njenom tadašnjem predsedništvu u Bonu, nikada nije javno objavljen.
Prema rečima istražnog sudije Danice Marinković, koja je svojevremeno obavila uviđaj u Račku, tada je utvrđeno da nije bilo masakra i da poginuli nisu nedužni albanski civili, već pripadnici OVK, a o tome postoji obiman dokazni materijal sa fotografijama, uključujući i gomilu oružja koja je pronađena u selu.
"Slučaj Račak" isfabrikovan je u vreme kada su pregovori u Rambujeu zapali u krizu, jer vlasti u Beogradu nisu pristale na zavođenje jedne vrste protektorata zapadne vojne alijanse nad celom zemljom.
U tome je ključnu ulogu odigrao tadašnji šef verifikatora misije OEBS-a, američki diplomata Vilijem Voker koji je, ne čekajući izveštaj istrage, ni tima finskih patologa, pred kamerama svetskih medija odmah optužio srpske snage za "masakr 45 nedužnih albanskih civila".
#HashimThaçi #Račak #WilliamaWalker
Thaci: #Statua ambasadora Walkera u Račku simbol nezavisnosti Kosovahttps://t.co/7W02tykgEF pic.twitter.com/acbBtbTs8q — e-Vijesti (@VijestiE) January 14, 2017
Cilj je bio da se obezbedi razumevanje svetske javnosti, a još neodlučne zapadne vlade pridobiju za agresiju na Jugoslaviju, koja je počela 24. marta bez odluke Saveta bezbednosti UN.
Nasuprot tome, tri ekipe forenzičara - jugoslovenska, beloruska i finska - utvrdile su da su na telima poginulih u selu Račak pronađene samo rane iz vatrenog oružja, i to iz daljine. Na šakama 37 od 40 tela metodom parafinske rukavice otkrivene su barutne čestice, što je dokaz da su poginuli neposredno pre smrti rukovali vatrenim oružjem, odnosno da su učestvovali u borbi.
Posle iznošenja dokaza Slobodana Miloševića pred Haškim tribunalom da su u Račku vođene borbe protiv albanskih terorista i da su poginuli bili pripadnici ilegalne OVK, iz optužbe protiv generala Nebojše Pavkovića, Vladimira Lazarevića i ostalih, ovaj slučaj je izbrisan.