Petak 29. 3. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
1
Četvrtak 12.01.2017.
20:41
Vestionline, Informer.rs A

Dejli Mejl izmišlja: Srbi drže migrante kao logoraše!

Britanski tabloid "Dejli mejl" optužio je Srbiju da migrante tretira kao zarobljenike u Drugom svetskom ratu!

Reuters
"Dejli mejl" je migrante u koloni za hranu uporedio sa zarobljenicima u Staljingradu 1943. godine

Poznati list je uporedio sliku izbeglica koje po snegu čekaju na red za hranu u Beogradu sa starom fotografijom nemačkih zarobljenika u Staljingradu 1943. godine, uz komentar da ove dve scene "zapanjujuće liče jedna na drugu".

U naslovu teksta čak se tvrdi da se u Srbiji upravo dešava "eho evropske mračne prošlosti"!

Uz to, "Dejli mejl" apsolutno nigde ne navodi notornu činjenicu da migranti u Srbiji masovno odbijaju da idu u prihvatne centre, gde ih čeka topao krevet, kupatilo i tri obroka, već se svojevoljno smrzavaju na ulicama i po barakama u nadi da će se što pre dokopati neke od zemlja EU.

Čista provokacija

Prave se Englezi

Autor teksta se čudi "što se takve nehumane scene dešavaju baš u Beogradu, koji je 1941. pretrpeo strašna nacistička razaranja"

Tekst u "Dejli mejlu" obiluje neistinitim, senzacionalističkim i pristrasnim komentarima i neukusnim poređenjima, koja aludiraju na to da u Srbiji migrante tretiraju kao ratne zarobljenike i logoraše.

- Ogroman red očajnih promrzlih ljudi koji se tresu i čekaju na svoju porciju hrane, na minus 30 stepeni dok sneg nemilosrdno pada... Slika koja neobično podseća na staru fotografiju nemačkih zarobljenika u Staljingradu 1943. godine. Ali ne, ova fotografija je napravljena u Beogradu 2017. godine. Dve slike zapanjujuće podsećaju jedna na drugu, a red za hranu u Beogradu priziva eho evropske mračne prošlosti - piše autor teksta Pedi Dinhem i čudi se što se to dešava baš u gradu koji je 1941. godine pretrpeo strašna nacistička razaranja.

Da se ne radi samo o "romansiranom poređenju", pokazuje i nastavak teksta u kojem se tvrdi da izbeglice u Srbiji žive u parkovima i napuštenim skladištima, u veoma teškim uslovima i da su prepušteni sami sebi.

Pritom, nigde se ni rečju ne pominje da se izbeglicama u Srbiji svakodnevno savetuje da se smeste u prihvatne centre i da oni to ne žele jer im je cilj da se što pre dokopaju Evropske unije.

Tanjug

Vulin: Logori za migrante postoje, ali kod Britanaca

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin kaže da jedino što bi "Dejli mejl" mogao da poredi sa logorima iz Drugog svetskog rata jesu bodljikave žice, naoružani čuvari i visoke ograde koje su postavljene na ulazu u Veliku Britaniju. Vulin podseća da je više migranata poginulo pokušavajući da zaobiđe baš te prepreke.

- Pošto je "Dejli mejl" zabrinut za stanje migranata u Beogradu, zamoliću ih da sa vladom svoje zemlje dogovore prihvat 6.000 migranata iz Srbije. Oporavak u Velikoj Britaniji bi im sigurno prijao - kategoričan je Vulin.

On navodi da svi migranti u Srbiji imaju mogućnost da budu smešteni u našim prihvatnim centrima, ali da to odbijaju.
- Tamo im je obezbeđena hrana, smeštaj, medicinska i pravna zaštita, prevodioci, kao i posebne prostorije za porodice sa decom. U našim prihvatnim centrima trenutno ima blizu 6.000 migranata, a van njih je daleko manji broj - naglašava Vulin.

Komentarišući tekst "Dejli mejla", komesar za izbeglice i migracije Vladimir Cucić ističe da se Srbi ne ophode prema migrantima kao nacisti, već to rade oni koji podižu zidove, žice i zatvaraju svoje granice!

- Slike koje kruže britanskim portalima su bruka i sramota, čista provokacija. Od prvog dana migrantske krize mi se prema izbeglicama sa Bliskog istoka ponašamo na najhumaniji mogući način, ali problem je što oni prosto ne žele da ostanu kod nas, a dalje ka Evropi ne mogu, jer su svuda blokade. U prihvatnim centrima ima dovoljno mesta, i za svakog topli obrok i krov nad glavom - naglašava Cucić i dodaje:

- A Evropa, ukoliko smatra da smo mi nacisti, neka otvori sve granice i omogući svim ovim ljudima da nastave dalje.

Pritisak i ucena

Politički analitičar Dragomir Anđelković naglašava da je poređenje Srba sa nacistima u migrantskoj krizi još jedan klasičan pokušaj satanizacije naše zemlje!

- Ovo je čist bezobrazluk i ovo su nedopustive optužbe u 21. veku! Pogotovo nakon svega što smo kao narod doživeli u istoriji. "Dejli mejl" je blizak Džordžu Sorošu i njegovim američkim saveznicima koji pokušavaju da nas blate, ali i da stvaraju pritisak i ucene Srbiju - ističe Anđelković.

POVEZANE VESTI

Četvrtak 12.01.2017. 22:17
Pa Srbi ih drže kako tako, ali ih ipak drže. A šta vi radite s njima:proterujete ih dižete logoraške žice pred njima na granici a da ne kažem da ih potajno i istrebljujete na svojim teritorijama.
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
strelac23. 11. - 21. 12.
Neko sumnja u vase praktične sposobnosti i poslovni ishod, ali niz prednosti se nalazi na vašoj strani. Ne treba da ubeđujete saradnike u svoje dobre namere ili poslovne sposobnosti, sačekajte na završnicu koja donosi uspešne rezultate. Ukoliko vam je stalo da privučete nečije interesovanje, jako se potrudite.
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
  • 2024 © - vesti online