Srbija teško do izručenja
Priština u nastojanjima da oslobodi Haradinaja već ima podršku izvestioca Evropskog parlamenta za Kosovo Ulrike Lunaček koja je od EU zatražila da izvrši pritisak na Srbiju da povuče međunarodne poternice.
Ona je apelovala na vlade svih zemalja članica EU, posebno one koje su priznale Kosovo, da "jasno stave do znanja Srbiji da zadržavanje zastarelih naloga za hapšenje, kao što je ovaj, moraju biti povučeni". Srbija je poternicu raspisala 2004. godine, i to za zločine zbog kojih Haradinaj nije bio procesuiran u Haškom tribunalu, pa otpada argumentacija da mora biti pušten, jer mu se dva puta ne može suditi za isti zločin.
Tribunal je, podsetimo, u dva navrata sudio Haradinaju i oba puta ga pravosnažno oslobodio odgovornosti za zločine nad kosovskim civilima.
Bivši srpski tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević je skeptičan kada je u pitanju izručenje Haradinaja Srbiji.
- Oni će pre da ga izruče Kosovu, odnosno njihovom sudu za ratne zločine, nego nama. To je moja procena, polazeći od iskustva koje smo imali - izjavio je Vukčević za Sputnjik, podsećajući na slučaj Jovana Divjak, kad je srpsko tužilaštvo bilo ubeđeno da će ovog generala BiH izručiti Srbiji, ali je on pušten na slobodu.
Ni poznati advokat Toma Fila nije optimista i smatra da je izručenje Srbiji u domenu naučne fantastike "zato što svetom ne upravlja pravda nego sila".
Njegovi zločini ne zastarevaju
Srpsko Ministarstvo pravde prosledilo je u četvrtak po podne francuskim pravosudnim organima sudsku dokumentaciju koja obuhvata rešenja o sprovođenju istrage i određivanju pritvora Odeljenja za ratne zločine Višeg suda u Beogradu, na osnovu kojih je za Haradinajem i raspisana poternica. U pitanju su ratni zločini protiv civilnog stanovništva u zoni odgovornosti Dukađini, 1998. i 1999. godine.
"Tužilaštvo za ratne zločine se bavi krivičnim delima koja ne zastarevaju, dakle, postupak protiv Ramuša Haradinaja će trajati dok je on živ. Nema prekida postupka", izjavio je Milan Petrović, rukovodilac Tužilaštva za ratne zločine.