"Biće uslovljavanja: Kosovo će biti najveći izazov za Srbiju u 2017."
Šef diplomatije Srbije Ivica Dačić izjavio je da će najveći izazov Srbije u sledećoj godini biti dijalog sa Prištinom i kako sprečiti jednostrane poteze da se samoproglašeno Kosovo učlani u različite međunarodne organizacije kao što je Unesko.
Dačić je ukazao da se u svetu dešavaju velika previranja i da je za Srbiju važno da uvidi kuda idu međunarodni procesi, s obzirom na to da proteklih decenija nije bila toliko uspešna u predviđanjima.
Srbija se naoružava, ali ostaje neutralna
On je za Radio Beograd ocenio da će se dolaskom Donalda Trampa na čelo SAD promeniti pristup Amerike međunarodnim kriznim žarištima u smislu da Amerika više neće biti dežurni policajac koji će intervenisati namećući svoje poglede.
Pročitajte još:
* Srbiji stiže poruka iz Moskve: Daćemo vam sve, ali ne smete u EU!
- To je, svakako, značajan pomak u odnosu na prethodne godine i decenije. Kako će se to odraziti na Balkan ostaje da vidimo. Za nas je važno da gradimo partnerske odnose sa SAD, da probamo da nađemo neke zajedničke interese i da se naravno sačuva mir i stabilnost na Balkanu - rekao je Dačić.
Dačić je istakao da to što Srbija kupuje ili dobija naoružanje od Rusije ne ugrožava položaj Srbije kao neutralne države i dodao da put Srbije ka EU ne podrazumeva da Beograd treba da vodi antirusku ili antikinesku politiku.
- To Srbija nikad neće uraditi. Mi smo nezavisna zemlja koja autonomno vodi svoju spoljnu politiku. Imamo obaveze da se usaglašavamo sa stavovima EU i da to bude progresivno do našeg ulaska u Uniju, a kad postanemo članica EU, naš stav će se uvažavati - zaključio je Dačić.
Evrointegracije
Dačić je potvrdio da tokom posete šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova Beogradu i premijera Aleksandra Vučića Moskvi, nije bilo reči o diplomatskom statusu ruskih pripadnika rusko-srpskog humanitarnog centra u Nišu.
Govoreći o evrointegracijama Srbije, Dačić je rekao da je zadovoljan načinom na koji Srbija prilazi pregovorima o članstvu u EU, ali ne i brojem poglavlja koje je otvorila, jer to, kako kaže, realno ne odražava koliki je napredak Srbija ostvarila tokom proteklih godina.
- Donošenje odluka o otvaranju poglavlja nije samo rezultat toga da li je Srbija sve uradila već i odraz potrebe i mogućnosti da se u određenom trenutku postigne konsenzus svih 28 članica Evropske unije - naveo je Dačić.
Biće uslovljavanja
On je ocenio da će i u narednom periodu biti uslovljavanja Srbije bilateralnim pitanjima koja, kako je istakao, ne bi smela da budu predmet pregovora o članstvu u EU.
- Mi želimo jedan konstruktivan prilaz, da razgovaramo o svim spornim pitanjima sa bilo kojom zemljom unutar Evropske unije, ali svakako nećemo dozvoljavati da bilo ko ponižava Srbiju i da bez ikakvih realnih potreba niti razloga, bez ikakvog objašnjavanja u čemu je problem, blokira napredak Srbije u evropskim integracijama - rekao je Dačić.
On je ukazao da to mora da se promeni ne samo zbog pregovora Srbije o članstvu u EU, nego zbog mira i stabilnosti u regionu.
Sumirajući 2016. godinu, Dačić je istakao da je poseta kineskog predsednika veoma značajna, jer je u Srbiji otvoren prostor za velike projekte i dolazak stranih investicija, od čega zavisi srpski bruto društveni proizvod.
- Srbija je, najveći prijatelj Kine u Evropi i to se pokazalo time da mi jedini imamo potpisan sporazum o ukidanju viza koji će u toku januara stupiti na snagu - rekao je Dačić.