Promena snaga u Srbiji: Šešelj "razbio" Dačića
Srpska radikalna stranka Vojislava Šešelja ubedljivo je druga najjača politička partija u Srbiji sa 10,5 odsto podrške birača, dok su socijalisti Ivice Dačića pali na slabo treće mesto sa svega 7,5 odsto potencijalnih glasova.
Ovo je pokazalo najnovije interno istraživanje javnog mnenja beogradske agencije za istraživanje javnog mnenja, piše Informer, koji ne navodi ime agencije koja je radila istraživanje.
Prema ovom istraživanju, SNS Aleksandra Vučića i dalje je ubedljivo najjača - ako bi se u nedelju održali parlamentarni izbori, naprednjaci bi osvojili čak 52 odsto glasova.
Pored radikala i socijalista, iznad cenzusa su trenutno još samo Dveri sa šest, DJB sa 5,5 i DS sa tek 5,2 odsto glasova.
Pročitajte još:
* On će biti jedini sigurni gubitnik predsedničkih izbora u Srbiji
* Da li je počelo prestrojavanje: Vučiću 100.000 glasova od Palme?
Komentarišući ovo istraživanje, lider radikala Vojislav Šešelj tvrdi da uopšte nije iznenađen i da je, štaviše, ubeđen da je njegova stranka već značajno premašila granicu od 10 odsto.
- Prema našim pokazateljima, mi srpski radikali trenutno imamo preko 20 odsto podrške. A Dačić se bez podrške Dragana Markovića Palme praktično bori za cenzus - tvrdi Šešelj.
S druge strane, šef SPS Ivica Dačić nije bio raspoložen za komentar, dok je potpredsednik socijalista Branko Ružić ocenio da njegova stranka ima veći rejting.
- Treba da navedete ime agencije koja je radila istraživanje, jer to profesionalizam nalaže. Agencije koje služe za formiranje javnog mnenja, a ne za istraživanje istog, imaju manir da fingiraju procente podrške. SPS samostalno, bez partnera, ima 11 odsto. Kad je reč o SRS, globalni tokovi utiču na to da se jedan manji deo glasača SNS vraća radikalima, ali u tome ne vidim bilo šta zabrinjavajuće za SPS - rekao je Ružić.
Analitičar Dejan Vuk Stanković, međutim, kaže da ga rezultati ovog istraživanja uopšte ne šokiraju.
- SPS nije lansirao nijedno novo ime, a ima prepoznatljive probleme. Ta stranka ima ljude koji su na liniji opozicije. Na drugoj strani, SRS napreduje u biračkom telu, a SNS ima stabilno biračko telo. Ovo istraživanje nije veliko iznenađenje - konstatuje Stanković, uz opasku da su rejtinzi ipak stvar trenutka i da pokazuju određene tendencije u biračkom telu.
Njegov kolega Branko Radun ističe da SPS već neko vreme ima unutrašnje probleme.
- Socijaliste je napustio koalicioni partner PUPS. Pored toga, oni nisu medijski vidljivi i u senci su naprednjaka. Ipak, na izborima umeju da "ispeglaju" rejting i osvoje više nego što pokazuju predizborne prognoze. Kad je reč o radikalima, Šešelj uspešno koristi medije i prisustvo u Skupštini, dok su Dveri pokupile deo biračkog tela DSS - zaključuje Radun.