Stižu nam ruski lovci: Migovi će braniti Srbiju, ali i Rusiju od NATO
Posle godina pregovora, nabavka aviona MiG-29 bi sledeće nedelje konačno mogla da bude završena. Donacija korišćenih aviona za koje primalac plaća remont i modernizaciju nije neuobičajena praksa za Rusiju poslednjih godina. A glavni interes Rusije za ovakav dogovor je učvršćivanje interesa na Balkanu gde su većina zemalja članice NATO.
Šest lovaca MiG-29 rusko Ministrstvo odbrane izuzeće iz upotrebe svoje vojske i predati Srbiji. Srbija će, prema izjavama domaćih vlasti i saznanjima u Rusiji, platiti modernizaciju aviona.
U postojećoj finansijskoj situaciji srpskog vojnog budžeta i činjenici da su naši "migovi" nabavljeni pre skoro 30 godina ovakav dogovor je način da ojača svoj odbrambeni potencijal.
Pročitajte još:
* Srbija postaje vojna sila: Evo šta nam stiže od Rusa
- Svaki avion ima rok eksploatacije te će uskoro prosto nastupiti trenutak kada avioni idu na delove. Šest aviona MiG-29 je, uzimajući u obzir i geografski položaj Srbije i njenu površinu, potpuno dovoljno da se u najmanju ruku ne dopusti smanjenje njenog borbenog potencijala. Ovom nabavkom se, ako se ne desi nešto izvanredno, situacija u srpskoj avijaciji stabilizuje na narednih 10 godina - smatra Ivan Safronov, vojni komentator Komersanta.
On smatra da je glavni interes Rusije da pomogne Srbiji da održi svoju odbrambenu sposobnost i zaštiti sopstveno nebo je u održavanju balansa sila na Balkanu.
- Rusija teži balansu sila u regionu. I, ako odjednom Hrvatska kao članica NATO reši da se orjentiše na dopremanje oružja američke proizvodnje, logično je pretpostaviti da Rusija potencijalnom protivniku svog potencijalnog protivnika predloži svoje usluge - kaže Safronov.
Pored nabavke "migova", u razgovorima Srbije i Rusije već duže vreme se pregovara o sistemima protivvazdušne odbrane. Najverovatnije da se radi o sistemima "Buk" i "Tor". Nabavka zenitno-raketnog kompleksa S-300 o kome se toliko priča u javnosti je skoro nemoguća.
Naime, Rusija starije modifikacije S-300 skida sa proizvodnje, a ima i obavezu da ih dostavi državama članicama Organizacije dogovora o kolektivnoj bezbednosti. Za novije varijante, kao što je S-400, ima bogate kupce koji su spremni da sisteme kupe bez kredita i odlaganja. Ovo, međutim, budžet Srbije ne bi izdržao. Ipak, postoji još jedna razlog zašto S-300 nije baš najbolja ideja.
- Na postavljanje S-300 u Srbiji njeni najbliži susedi reagovali bi krajnje negativno. Ispalo bi da Srbija dobija mogućnost da kontroliše vazdušni prostor ostalih država. To bi provociralo novi talas, ne toliko trke u naoružanju, koliko bi bio signal za zapadne partnere Hrvatske da ovaj region treba naoružavati dalje.
Koliko će koštati modernizacija i modifikacija "migova" nije poznato. U medijima se pominju cifre od 25-50 miliona dolara. To je, svakako, povoljnije od kupovine novihaviona, jer je prosečna cena jednog lovca MiG-29 iznosi oko 30 miliona dolara.