Putin pravi "balkansku četvorku": U savezu Srbija, Crna Gora, Makedonija i BiH?
Sergej Železnjak, zamenik sekretara Generalnog saveta vladajuće ruske partije Jedinstvena Rusija i jedan od najbližih stranačkih saradnika Vladimira Vladimiroviča Putina, potvrdio je da se Rusija zalaže za formiranje saveza "vojno neutralnih i suverenih država" na Balkanu. U "balkanskoj četvorci" bili bi Srbija, Crna Gora, BiH i Makedonija.
Železnjak je istakao da je Moskva spremna za punu podršku vanblokovskom statusu naše četiri države. Sagovornici "Informera", politički analitičari i vojni stručnjaci, ocenjuju da bi ovakav savez bio mnogostruko politički i ekonomski koristan za našu zemlju, ali i za ceo region.
Poštujemo neutralnost
Železnjak je naglasio da Evropska unija mora biti svesna da se upravo ovakvim projektima čuvaju nacionalni interesi balkanskih zemalja.
Pročitajte još:
* Putin i Tramp dele Evropu: Rusija traži
* Dramatično upozorenje iz SAD-a: Treći svetski rat bi mogao da počne u Crnoj Gori
- Spremni smo za konstruktivnu, svestranu saradnju i podršku vanblokovskom statusu Srbije, Crne Gore, Makedonije i BiH. Podržaćemo temu vojne neutralnosti "balkanske četvorke" na međunarodnoj sceni. Ako EU nije svesna nacionalnih interesa zemalja članica i kandidata, uključujući i balkanske države, onda Evropa nema budućnost. Nažalost, EU se dosad pridržavala pogrešne prakse da zemlja kandidat za članstvo u EU mora ući u NATO. Tako se danas Srbiji i Crnoj Gori nasilno nameće NATO, iako je ovaj savez za njih agresor koji je pre samo 17 godina bombardovao i ubijao nevine ljude... - istakao je Železnjak u intervju ruskom portalu "Ruska reč".
On je dodao da je Putin u zvaničnoj državnoj Koncepciji spoljne politike definisao princip poštovanja izbora evropskih država koje nisu u vojnim savezima.
- Ta odredba se u punoj meri odnosi na saradnju s odgovornim patriotskim snagama Srbije, Crne Gore, Makedonije i BiH - podvukao je Železnjak.
I dok niko u vrhu vlasti nije želeo da komentariše ovaj predlog, analitičar Dragomir Anđelković kaže da ova inicijativa nije nova.
- Nije ovde reč ni o kakvoj o ruskoj zoni uticaja, već o balkanskoj zoni mira. Za Srbiju je ovo idealno jer bi joj omogućilo ekonomski i politički prosperitet. Bili bismo "balkanska Švajcarska", a to bi stvorilo ravnotežu između Istoka i Zapada. Železnjakov predlog jeste potvrda da je srpska spoljna politika odlična - ističe Anđelković.
Agresivan NATO
Ljuban Karan, potpukovnik Kontraobaveštajne službe u penziji, kaže da bi Železnjakovu inicijativu trebalo vrlo ozbiljno shvatiti.
- Ne vidim nijedan razlog da inicijativu ne prihvatimo. Problem je, međutim, to što je Crna Gora pred vratima NATO, pa je inicijativa stvar dogovora velikih sila i malo toga zavisi od nas u regionu. Imajući u vidu agresivan nastup NATO, ova inicijativa nema mnogo šansi da uspe, mada, nikad se ne zna... - zaključuje Karan.