Ostajemo uz Srbiju na putu prema EU
Odnosi Austrije i Srbije su na najboljem mogućem nivou, bilo da je to privredna i politička saradnja ili kulturna razmena. Tokom boravka u Beogradu, a to je sada već četiri godine, video sam koliko su tesne, intezivne, ali i srdačne veze moje i vaše zemlje i ljudi, kaže u razgovoru za "Vesti" Johanse Ajgner, ambasador Republike Austrije u Srbiji koji je nedavno posetio dopisništvo našeg lista u Beogradu.
Vaš ministar spoljnih poslova često govori o evropskom putu Srbije. Koliko je naša zemlja danas daleko od EU?
Gost "Vesti"
Tokom posete ambasadora Ajgnera "Vestima" upoznali smo ga sa radom našeg lista i željom da pokrenemo posebno izdanje našeg lista u Austriji. On se više puta osvrnuo na srdačne odnose Austrijanca i Srba, a za kraj je uputio poseban pozdrav:
- Želeo bih da pozdravim moje sunarodnike srpskog porekla u Austriji!
- Zapadni Balkan, naročito Srbija jesu prioritet spoljne politike Austrije. Mi smatramo da evropski projekat, projekat proširenja, ne može da bude završen bez pune integracije čitavnog regiona. Srbija vrlo dobro i uspešno napreduje na tom putu. Mi smo pokušali da tu pomognemo gde možemo, recimo, sazvali smo skup prijatelja Srbije u Briselu, pre formalnog otvaranja četiri pregovaračka poglavlja. Nadam se da ćemo do Nove godine otvoriti još tri poglavlja. Srbija je na dobrom putu, mada postoje poznati izazovi. Ne samo u vezi sa dijalogom Beograda i Prištine, već i sa poglavljima 23 i 24, koja su veoma bitna, ali i vrlo zahtevna.
Nama se čini kao da smo zaglavljeni u tom procesu. Ta "zaglavljenost" ima za posledicu da mnogo mladih odlazi iz zemlje, pre svega u EU.
- Ne bih rekao da je Srbija zaglavljena. Zbog različitih okolnosti vi ste počeli kasno, a nalazite se, manje više, tek na početku. To ne znači da ste zaglavljeni. Vi napredujete. A koliko će to još trajati ne bih se odvažio da prognoziram. Ali, ako uzmemo primer recimo Hrvatske, proces od otvaranja poglavlja do pristupa je trajao osam godina.
Šta je konačni cilj brislelskih pregovora Beograda i Prištine i šta tu EU gleda?
- Niko nije tražio formalno priznanje Kosova od strane Srbije. Ono što jeste uslov, a nalazi se u pregovaračkom okviru, jeste sveobuhvatajuća normalizacija u formi pravno obezbeđujućeg sporazuma. Šta će to na kraju značiti, to danas niko ne bi bio u stanju da vam kaže. I to još nije formalno prizanje.