Gospodo generali, sram vas bilo!
Oko 2.000 vojnika u nedelju je ispred Ministarstva odbrane održalo protest u organizaciji Vojnog sindikata Srbije (VSS). Ovo je prvi protest vojske u istoriji Srbije.
Njima su se pridružili i predstavnici Policijskog sindikata Srbije (PSS) kako bi im pružili podršku, a ova dva najveća i reprezentativna sindikata u bezbednosnim službama odlučila su da izađu na ulice da bi nadležnim ministarstvima i Vladi Srbije ukazali na katastrofalno stanje u kom se sektor nalazi.
Veljko Mijailović, predsednik PSS-a, rekao je da su pred protest posredno stizale i pretnje.
- Generalštab Vojske Srbije pretio je nekim navijačkim grupama. Vi na policiju i vojsku hoćete da šaljete ološ. Mi smo kad je trebalo jurišali na tenkove, a mislite da ćemo se plašiti ološa koji truje našu decu. Pa pošaljite ih - rekao je Mijailović i dodao da će vojnici i policajci zajedno sledećih dana organizovati još protesta i šetnji, sve dok svi zahtevi ne budu ispunjeni.
Zahtevi Tomi na vrata
Nakon protestne šetnje od zgrade Ministarstva odbrane do zgrade Predsedništva Srbije, predsednik VSS-a Novica Antić ostavio je pismo sa zahtevima.
- Pismo je predato kako bi ga pročitao predsednik Tomislav Nikolić jer je on vrhovni komandant. Obavestili smo ga o stanju u vojsci i tražimo od njega da zaštiti naš status - rekao je Antić.
Kako se juče moglo čuti na protestu, Generalštab Vojske Srbije je jedinicama Vojske izneo stav da je protest protiv države, što iz VSS-a oštro demantuju. Takođe, kako "Vesti" saznaju, za juče su iznenada vojnici pozvani da se jave u svoje jedinice, što u VSS-u tumače kao nameru da se spreče da dođu i učestvuju u protestu. Oni su najavili da će narednih dana odlučiti da li će protiv odgovornih za ovakvo sprečavanje dolaska na protest podneti krivične prijave.
Ljubodrag Stojadinović: Oružje iz praistorije
Brojne sindikalne i političke organizacije, kao i pojedinci podržali su protest. Vojno-politički komentator Ljubodrag Stojadinović kaže da je vojska je došla do granice socijalnog opstanka.
- Ona je tehnološki u praistoriji i mislim da su oficiri, vojska u celini, do sada pokazali veliku trpeljivost. Vojska nije zadovoljna i ona veoma opravdano pokazuje svoje nezadovoljstvo. To jeste prvi put, ali je i prvi put da imamo ovakvu vlast - smatra Stojadinović.
Služimo narodu, a ne premijeru
Novica Antić, predsednik VSS, istakao je u govoru da ih podržava još mnogo pripadnika Vojske Srbije, ali su na dužnosti i tako sprečeni da dođu.
- Danas Albanija i Hrvatska imaju veći budžet od Vojske Srbije. Želimo da se hitno povećaju plate u vojsci, koje su daleko ispod zarada ostalih u javnom sektoru. Stanje je katastrofalno. Ove godine 1.000 vojnika je napustilo službu zbog nemaštine. Imali smo veće gubitke nego da smo cele godine ratovali. Generalštab Vojske Srbije je razvlašćen, o svemu odlučuje Ministarstvo odbrane i civili koji njime rukovode. Mi ne radimo za premijera, već za srpski narod. Tokom godine vojnici su i po 250 dana van kuće, a na nas niko ne misli. Naš šalju da budemo ceo dan na zadatku, a za to dobijamo dnevnicu od 150 dinara, a ručak u kantini košta 200 dinara. Tražimo da Generalštab stane uz nas - istakao je Antić.
On je dodao i da se srpska vojska nikada u istoriji nije predala, pa neće ni sada, te da će nastaviti sa protestima ukoliko se ne ispune njihovi zahtevi, od kojih je glavni da se povećaju plate.
- Imamo za 27 odsto niže prosečne zarade od ostalih u javnom sektoru. Prosečna plata u vojsci je 40.000 dinara, kako od toga vojnici da žive - upitao je Antić.
Dezerteri komanduju iz stranaka
I Veljko Mijailović, predsednik PSS-a, opisao je teško stanje u bezbednosnim snagama Srbije.
- Mi iz policije smo rame uz rame sa kolegama iz vojske. Neki su ovih dana pitali što PSS podržava vojni sindikat? Pa zato što nema bolje i logičnije koalicije. Nećemo da nam policijski komesari određuju plate, nikada svoja obećanja nisu ispunili. Okreću radnike protiv sindikata, to je njihova politika.
Dok smo mi bili po rovovima i blatu, oni su uzimali dnevnice po hotelima. Mi smo se pre 15 godina borili za Srbiju, a oni su se sakrili u političke stranke i odatle davali podršku. Sada smo primorani da na ulicama tražimo svoja prava, a oni sede u svojim foteljama - istakao je Mijailović.
On dodaje i da je premijer Aleksandar Vučić prošle godine obećao jednokratnu pomoć zaposlenima u MUP-u Srbije od 20.000 dinara, ali da je to obećanje ostalo neispunjeno.