Kažeš Helbrok, a misliš na NATO
Pridruživanje Srbije evropskoj borbenoj grupi Helbrok, iznova je u javnosti poteglo pitanje da li se Beograd još jednim korakom udaljava od Moskve, a približava Briselu i NATO-u.
Potpis na notu o pristupanju tehničkom sporazumu o uspostavljanju te grupe stavio je načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković sa grčkim kolegom admiralom Evangelosom Apostolakisom, u momentu dok je srpska vojska sa ruskom finiširala vojnu akciju Slovensko bratstvo.
Potez Srbije stručno javno mnjenje različito tumači. U vojnom konceptu Helbrok, sa predznakom EU, prema rečima Aleksandra Radića, nema samo imena NATO-a, ali je kristalno jasno da je reč o još jednoj srpskoj partnerskoj aktivnosti sa članicama tog saveza.
- Elegantno se izbegava pominjanje NATO-a i pokušava da se pokaže kao paralelan mehanizam koji EU daje više prostora. Međutim, to su samo dve stolice bez suštinske razlike - kaže Radić za naš list ističući da će se Srbija, ako hoće u EU, na tom putu automatski približavati NATO-u.
On ukazuje da NATO osposobljava jedinice nacionalnih snaga nekih zemalja za određene zadatke, a u okviru EU i NATO-a.
Posredno priključivanje
- Srpski vojnici učestvuju u mirovnim misijama UN u sastavu bataljona neke od zemalja članica NATO-a čije je delovanje na terenu u skladu sa tim vojnim savezom, a naši pripadnici usklađuju delovanje sa njima.
Zato se kao deo Helbroka, koji je inače nedorečen koncept, Srbija koja bi da uđe u EU uključuje u tu mrežu zapadnog vojnog saveza - kaže Aleksandar Radić i dodaje da inače ulazak u EU znači i ulazak u NATO.
Srpski političari na vlasti, izbegavaju da pominju naziv NATO, zbog nepopularnosti među građanima, ali treba otvoreno reći da je ulazak u EU ulazak u NATO - zaključio je Radić.
Jelena Radoman iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, međutim, smatra da ulazak u Helbrok nije korak ka NATO-u, već može značiti demonstraciju suprotnog stanja, da je Srbija u prilici da bude "konstruktivan akter evropske i globalne bezbednosti bez pristupanja NATO-u".
- Ovo vidim definitivno kao demonstraciju toga da smo voljni da radimo na usklađivanju sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU. Na tu potrebu nas je podsetio i tek objavljeni Izveštaj o napretku Srbije, a kao protivteža razvijenoj vojno-tehničkoj saradnji sa Rusijom - ocenila je ona za "Vesti", dodajući da je to korak dalje u odnosu na srpsko učešće u pojedinačnim EU misijama, trenutno u Somaliji i Maliju.
Ističe i da je prihvatljiv ulazak u borbenu grupu koju predvodi Grčka, kao jedna od pet EU članica koja nije priznala Kosovo.
General Diković je posle parafa ukazao da je reč o još jednoj potvrdi privrženosti Srbije Zajedničkoj bezbednosnoj i odbrambenoj politici EU.
Naši oficiri u komandi
Ministarstvo odbrane Srbije spremno je da u Helbroku učestvuje sa vodom vojne policije, timom za civilno-vojnu saradnju i sa do pet štabnih oficira u komandi tih snaga. Nota stupa na snagu čim je potpišu države učesnice te formacije predvođene Grčkom, u čijem su sastavu pripadnici vojski Bugarske, Kipra, Rumunije i Ukrajine.