NATO i Rusi oštre zube na Balkanu
Ameri i Rusi na puškomet! Ovako dramatično srpski mediji kvalifikuju činjenicu da se u isto vreme u Crnoj Gori održavaju vežbe NATO-a, dok u susednoj Srbiji ruski, beloruski i domaći vojnici zajednički nastupaju u okviru vežbe Slovensko bratstvo.
Kada uticajni britanski "Gardijan" još to upakuje u politički kontekst nikad lošijih odnosa NATO i Rusije još od hladnog rata, srpska javnost može samo da strahuje da bi Balkan po ko zna koji put mogao da bude poprište nadjačavanja Istoka i Zapada.
Maja Bjeloš iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku kaže da se vojna vežba sa Rusima i u domaćim i u stranim medijima suviše politizuje.
- Bilateralna saradnja Srbije i Rusije stavlja se u kontekst globalne konfrontacije Rusije i NATO i zemalja članica EU. Pisanje medija tako može da nas navode na pomisao da Rusija i NATO odmeravaju snage na Balkanu, te da se na granici Srbije i Crne Gore stvara neka nova linija podele - upozorava Bjeloš.
Činjenice je, međutim, ukazuje sagovornica "Vesti", da se bilateralna vojna saradnja dogovara na godišnjem nivou, odnosno da se planira mesecima unapred.
- Da neko ne bi pomislio da Rusi ad hok šalju transportere i vojnike u Srbiju i da se namerno prkosi NATO-u - dodaje ona.
Ne čudi otud što je šef srpske diplomatije Ivica Dačić bio veoma oštar kada su ga novinari povodom vojne vežbe sa Rusima upitali kako će na to reagovati Zapad.
- Mi imamo dve vežbe sa Rusijom godišnje, a 20 ili 30 sa NATO-om i ostalima. I smetaju im i te dve. Pa dajte, najbolje onda da ukinemo i te dve. Mi ćemo da pravimo vojne vežbe i da sarađujemo s kim god hoćemo. Srbija je samostalna, nezavisna i vojno neutralna zemlja - rezignirano je reagovao šef srpske diplomatije.
Komentarišući zašto se uvek postavlja pitanje hoće li se Zapad naljutiti zbog saradnje sa Rusijom, a ne obrnuto, iako je broj zajedničkih vežbi sa Alijansom neuporedivo veći, pukovnik u penziji Goran Jevtović kaže da se Srbija od 2000. u kontinuitetu odriče vođenja nezavisne politike. Pukovnik smatra da je problem i u rezoluciji iz 2006. godine kojom je definisana vojna neutralnost, umesto da je njome utemeljena vanblokovska opredeljenost Srbije.
- Sada Zapad time manipuliše. Vojna neutralnost nije isto što i neutralna država. Ne možete biti vojno neutralni, a politički ili državno svrstani. U ovom slučaju to je taj naš evropski put čiji je verovatno najvažniji segment zajednička spoljna i bezbednosna politika EU, koja je najveći zvanični saveznik NATO-a. I naravno, spočitavaju nam kontakte i dobre odnose sa Rusijom, iako je ta vojna saradnja na minimalnom nivou - izjavio je za "Sputnjik" pukovnik Jevtović.
Političke igre
Maja Bjeloš konstatuje da je domaćoj javnosti nepoznat podatak da bilateralna saradnja Srbije sa SAD, kao vodećom zemljom NATO-a, daleko prevazilazi vojnu saradnju sa bilo kojom drugom državom, pa i Rusijom.
- O tome se ćuti, jer se političari ulaguju biračkom telu koje je, prema svim istraživanjima, protiv ulaska Srbije u NATO - tvrdi ona.
Srbi i u Crnoj Gori
Multinacionalna vežba Slovensko bratstvo 2016 realizovaće se od 3. do 9. novembra na aerodromima i poligonima Vojske Srbije. U taktičkoj vežbi učestvuje 212 pripadnika Vazdušno-desantne vojske Oružanih snaga Rusije, 56 pripadnika vojske Belorusije i 450 pripadnika Vojske Srbije. Nekoliko dana ranije u Crnoj Gori započela je petodnevna terenska vežba upravljanja posledicama vanrednih situacija Crna Gora 2016. U njoj učestvuje 680 nenaoružanih vojnika iz sedam NATO zemalja i deset partnerskih država, uglavnom iz okruženja, među kojima je i Srbija.