Zbog EU pada sporazum sa Rusijom
Srbiji sa zapada i istoka, ponovo stižu poruke obojene notom isključivosti, i Beograd se u sukobu Brisela i Moskve, praktično našao između čekića i nakovnja.
Šefica EU diplomatije Federika Mogerini je istakla da Srbija mora da se uskladi sa spoljnom politikom Brisela koji je uveo sankcije Rusiji.
Moskva opominje preko ambasadora Rusije u Beogradu Aleksandra Čepurina da se ne sme dozvoliti podrivanje posebnih bilateralnih odnosa, kao i da će sa srpskim ulaskom u EU prestati da važi srpsko-ruski Sporazum o slobodnoj trgovini.
Čepurin iznosi činjenicu, a Mogerini izlazi sa ucenom, komentariše za "Vesti" Jovan Palalić visoki funkcioner i poslanik Srpske narodne Partije.
- Ruski ambasador je rekao istinu, da ulaskom u EU, ulazimo u posebnu carinsku zajednicu, čime prestaje da važi za Srbiju dragoceni bescarinski sporazum, ne samo sa Rusijom, već i Belorusijom, Kahzastanom i Jermenijom koje čine carinsku uniju - ukazuje on.
- Od početka je bilo jasno da će EU povezati pitanje Kosova sa EU integracijama i da će naći način da to bude pravno obavezujuća forma, kakva je urađena poglavljem 35, pa EU, ako ne bude zadovoljna dijalogom Beograda i Prištine, može da blokira otvaranje novih poglavlja i integracije Srbije. Očekujem i jačanje evropskog pritiska i u usklađivanju spoljne politike sa poglavljem 31 - naveo je Palalić.
On ističe da Srbija nema obavezu da to i uradi, i veruje državnom vrhu da neće srljati u politiku suprotnu nacionalnim interesima.
Tržište na istoku
Režim slobodne trgovine omogućava Srbiji da u Rusiju izvozi 99 odsto artikala bez carine. Za prvih osam meseci ove godine ukupan izvoz u Rusiju povećan je za 9,5 odsto. Stvorena je Evroazijska unija i postalo je neophodno da se sličan sporazum o preferencijalnoj trgovini potpiše i između te organizacije i Beograda, a time se tržište na kojem Srbija može da plasira proizvode povećava na 200 miliona ljudi - kazao je Aleksandar Čepurin.