Čije interese predstavlja srpski ambasador u Americi?
Iako sve upućuje da je srpski ambasador u SAD pogrešno citiran kada je govorio o ruskom predsedniku, diplomatski gafovi srpskih ambasadora nisu retka pojava. Bez obzira da li je opisujući ego ruskog predsednika srpski ambasador u Americi Đerđ Matković upotrebio reč "veliki" ili "ogroman", on je napravio diplomatski gaf, smatra izvor "Sputnjika" iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije koji je želeo da ostane anoniman.
- Matković je već nekoliko puta službovao u inostranstvu i poznata su mu pravila službe. Nikada ne bi rekao tako nešto da zna da se u okruženju nalaze novinari. Ako je i rekao, verovatno je "navučen na tanak led". Međutim, čudi me da diplomata takvog iskustva može da bude tek tako navučen - kaže izvor ovog portala.
Neumesno je da šef diplomatske misije iznosi sud o šefu države treće države, glasi pravilo diplomatije. Uopšte, izjašnjavanje i iznošenje sudova o državnicima i zemljama čiji predstavnici nisu prisutni tokom neformalnih razgovora među diplomatama nije umesno.
- Na primer, nikada ne smete da se negativno izjašnjavate o Palestincima pred predstavnicima Izraela. Još se na Diplomatskoj akademiji uči da se tako stiču jeftini poeni koji samo služe u trenutne svrhe, da su neiskreni, ako ste u sukobu neutralni - nastavlja izvor.
"Stavovi koje Matković jeste ili nije izneo tokom debate na Institutu za politiku Univerziteta u Čikagu pokrenuli su lavinu koju je pokušao da zaustavi ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, izjavom da Matkovićeva izjava ne izražava zvaničan stav Srbije. Međutim, u tom slučaju postavlja se pitanje koga ambasador Matković predstavlja i čije stavove iznosi u Americi? Čije interese štiti i hoće li snositi posledice zbog nepromišljenih izjava?
Lista gafova šefova srpskih diplomatskih predstavništava je toliko dugačka da ne mogu svi da se nabroje na jednom mestu, a neki od njih ušli su i u legendu. Jedna od njih kaže da je Danilo Ž. Marković, ambasador tadašnje SRJ u Moskvi, kada je iz Beograda zatraženo da dâ ocenu o političkoj situaciji u Rusiji, u telefonsku slušalicu koju je držao domar viknuo: 'Čekaj, tek sam ispekao prase, ne gori pod nogama, to ćemo posle'.
Šta da se radi sa gafovima i javašlukom ambasadora, čiji postupci vuku političke posledice? Da li je u tim slučajevima dovoljna kratka izjava ministra spoljnih poslova da ponašanje ambasadora ne izražava zvanične stavove Srbije? Naravno da nije. Potrebno je mnogo više. Pitanje je samo ima li u Srbiji dovoljno političke volje da se u diplomatska predstavništva uvede red, da se poštuju pravila i da diplomatska služba više ne bude shvaćena kao nagrada ili sinekura", zaključuje "Sputnjik".