U Srbiji će se zaglaviti 10.000 migranata
Srbiji ozbiljno preti talas izbeglica i migranata, a bečki samit najviših državnih funkcionera zemalja pogođenih krizom ne samo da je završen bez ikakvog rešenja, već se pokazuje da svaka zemlja vodi svoju politiku, što je ozbiljna pretnja za Srbiju.
Zato, premijer Aleksandar Vučić koji je bio jedan od učesnika, nije naročito zadovoljan tom konferencijom, ali se to nije čulo od njega lično, već od šefa diplomatije Ivice Dačića i ministra policije Nebojše Stefanovića. Jasno je, kako ističe za "Vesti" pomoćnik komesara za izbeglice i migracije Srbije Ivan Gerginov, da veliku migrantsku krizu ne može da rešava Srbija, već EU.
- Male države poput naše i Makedonije ne mogu da rešavaju ovako krupan problem. To je na EU koja za sada pravi samo pokušaje poput sporazuma sa Turskom - pojašnjava Gerginov.
On kaže da Srbiji probleme donosi zima jer će se troškovi oko migranata duplirati.
Pročitajte još:
* Lazanski: Stiže milion izbeglica, pojačati vojsku i policiju!
* Strah od migranata: "Srbija da uradi isto što i Evropa - da zatvori granice!"
- U centrima je pod kompletnom brigom 4.200 i još blizu 1.000 u parkovima i hostelima. Protok nisu prekinule žice i zidovi koje neke članice EU podižu, a i pored svih napora policije i vojske na granicama, njihov učinak ne može biti 100 odsto i moguće je da brojka stigne i do 10.000 migranata - pojašnjava naš sagovornik.
Bečki samit je, prema rečima Dačića, bio samo puka potvrda da svaka zemlja EU ima svoj odnos prema migrantskoj krizi.
Orban merka Libiju
Premijer Mađarske Viktor Orban je predložio da EU postigne sa Egiptom sporazum sličan onom koji je već postigla sa Turskom.
- U Egiptu čeka 5,5 miliona migranata i, ukoliko ne bude sporazuma, možda nam usledi iznenađenje odatle - kazao je Orban i založio se za stabilnost u Libiji.
On smatra da bez stabilnosti nema ni šanse za stvaranje "džinovskog grada izbeglica" na libijskim obalama u koji bi, prema njegovom predlogu, bili vraćani ilegalni migranti kojima je cilj Evropa.
- Čuo sam se telefonom sa Vučićem i naveo mi je da će Srbija, ako dođe do ponovnog aktiviranja balkanske migrantske rute, morati da preduzima mere - kazao je Dačić i dodao da je premijer u Beču ponovio da neće graditi zidove na granicama, ali i da Srbija postaje žrtva nejedinstvene politike EU o migrantskoj krizi.
Srbija je, kaže Dačić, u nezgodnoj situaciji, jer su zemlje na severu Evrope sprečile prohodnost migrantima i izbeglicama. Nezadovoljan praznom pričom u Beču je i Nebojša Stefanović.
- Srbija je dobila najmanje novca od svih država u ovom delu Evrope. Nismo kukali, ali smo ukazali koliko je to malo i koliko Srbija čini i ulaže da kriza bude što manja - objasnio je on.
Kriza kao biznis
Nebojša Stefanović je objasnio da je traženo da se novac koji se dodeljuje ne daje samo nevladinom sektoru, zato što NVO ne učestvuje u upravljanju migrantskom krizom.
- Ne tražimo novac za neke kojima je to postao biznis. Za nas migrantska kriza nije biznis, tražimo novac za vojsku i policiju, državne organe koji učestvuju u upravljanju migrantskim centrima i zaštiti granice - naglasio je ministar.