"Rusija se ponaša kao stariji brat Srbije"
"Obaveštajne kampanje koje Rusija vodi na Balkanu u proteklih osam godina, od jednostranog proglašenja kosovske nezavisnosti, deo su strategije stvaranja mišljenja o Rusiji kao velikoj sili i moćnom savezniku, kroz minimalna ulaganja u vidu donacija uključenim zemljama", piše "Vašington post" uz opasku da ruska retorika nije u razlazu sa retorikom medija na Balkanu pa tako u Beogradu egzistira 109 organizacija koje rade na promociji rusko-srpskih odnosa.
"Međutim, ono što radi Rusija jeste da se predstavlja kao 'STARIJI brat' Srbiji i prodaje priču kako ona poštuje vlade u Srbiji, Kosovu, Makedoniji, kao i Republici Srpskoj, i vidi ih kao sebi ravne. Istovremeno, mnogo veći broj Srba izjavljuje kako bi radije pristupili u savez sa Rusijom nego Evropskom unijom, iako ona ne nudi koherentnu alternativu", navodi list.
Rusija, tvrdi list, radi i još jednu stvar, a to je odgovaranje balkanskih zemalja od priključenja NATO-u i podstiče bliske vojne operacije sa svojom vojskom, a ovakva antiNATO kampanja mogla bi da ima negativne posledice mirovne misije na Zapadnom Balkanu.
"Glavni alati ruske obaveštajne politike su televizijska i internet mreža RT, kao i online radijski i novinski portal "Sputnjik Srbija", piše "Post".
"Glavna poruka upravo i glasi kako postoji posebna veza između ruskog i slovenskog, odnosno pravoslavnog naroda na Balkanu. Autori i voditelji programa često pričaju o zajedničkoj slovenskoj istoriji i kulturi, posebno naglašavajući dugu i uspešnu upletenost Rusije u poslove zemalja Balkana. Ovi mediji koriste i protivzapadnu retoriku", zaključuje "Vašington post".