Država održava fudbalsku mafiju
Malo je stvari koje novi-stari premijer Aleksandar Vučić priznaje kao svoje neostvareno obećanje u prethodnom mandatu, ali i to se dogodilo. Polemišući sa opozicijom u Skupštini, on je priznao da nije imao snage za privatizaciju fudbalskih klubova.
- Eto priznajem, jači su od mene, mali sam i nedovoljno snažan da to izguram. A što vi niste dok ste bili na vlasti to izgurali - uzvratio je srpski premijer povodom kritika opozicije, uz opasku da on nikome ne plaća da ne viču "Vučiću pederu".
Na društvenim mrežama odmah je pokrenuta polemika kako to da se Vučić, koji se stalno hvali kako se nikog ne plaši i kako njega centri moći ni sa istoka ni sa zapada ne smeju da ucenjuju, povlači pred domaćom fudbalskom mafijom i huliganima? Tviter se usijao od komentarisanja, a jedan je napisao i predsednik sindikata profesionalnih fudbalera u Srbiji Mirko Poledica.
- Kaže Vučić: "Nemam snage za privatizaciju klubova". Ne treba tu snaga već politička volja i zakon. Snaga treba za cepanje drva - sarkastičan je Poledica.
Dobri poznavaoci stanja u srpskom fudbalu saglasni su u tome da je ključno pitanje zašto nema političke volje da se stane u kraj mafijaško uvezanim interesima u klubovima, već ih država čak i dotira, a da uprave ne polažu račune gde su pare potrošene?
Kad pred moćnom spregom kriminala, političara i menadžera ustuknu svi - od izvršne do pravosudne vlasti, ne čudi što u to društvo ne žele da zakorače iole pristojni privrednici sa ulaganjima.
Naravno da su uplašeni i građani, čak i kada su žrtve krvničkog prebijanja koje ovekoveče kamere. Na suđenju dvojici huligana optuženih za prebijanja čuvara i pripadnika obezbeđenja FK Partizan, generalni direktor Partizana Miloš Vazura tvrdio je da nije video ko je to uradio.
Regrutni centri za kriminalce
Klubovi, pre svih Zvezda i Partizan kao najveći, postali su epicentar korupcije i regrutovanja mladih kriminalaca. Oni su već dugo i legalno sastajalište vladajućih političara, neskrivenih kriminalaca, sumnjivih menadžera i tajkuna, koji svi zajedno sede u upravama - komentariše novinar Vuk Cvijić koji se godinama bavi pravosuđem i crnom hronikom.
Iako je zahvaljujući snimku sa obližnjih kamera cela Srbija imala priliku da vidi čin nasilja, sam Vazura tvrdi da nije, mada je najpre tvrdio da je on bio cilj napada i da zna naručioca.
Nažalost, i same žrtve odustale su od privatnog krivičnog gonjenja dvojice tabadžija sa podebelim krivičnim dosijeom i moćnim pozicijama u navijačkim skupina. Toliko moćnim da se na kamere nisu ni obazirali kada su besomučno šutirali već oborenu žrtvu.
Ko finansira taj i odlučuje
Bivši državni sekretar za sport Nenad Borovčanin smatra da privatizacija klubova nije nužna, a ako do nje dođe ona mora biti dobro pripremljena da ne bi prošla poput propalih privatizacija u privredi.
- Do tada je važno urediti ovu oblast, uvesti krivična dela koja štite integritet sporta, zaštiti klubove od menadžera, huligana i nameštanja utakmica. Kad država finansira, ona ima potencijal da utiče. Za to je potreban hrabar i pametan ministar sporta - izjavio je Borovčanin za "Danas".