Sve jači pritisci za priznanje Kosmeta
Velike države, poput SAD i Perua, lobiraju i pritiskaju sve više država da priznaju jednostranu nezavisnost Kosova i Metohije, pa se u skladu sa tom politikom i delegacija kosmetskih Albanaca našla u peruanskoj prestonici Limi gde se održava sednica Generalne skupštine Organizacije američkih država (OAD), na kojoj učestvuje srpski ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić.
Delegacija kosmetskih Albanaca, koju predvodi zamenik ministra inostranih poslova Fljora Ćitaku, boravi u Limi ali nema pristup sednici OAD-a. Njima su međutim, zz pomoć predstavnika SAD i nekih drugih zemalja, organizovani sastanci sa stranim delegacijama.
Klinton lobira za priznanje Kosmeta
Jutros je u Limu doputovao i biviši američki predsednik Bil Klinton, koji se, kako tvrde diplomatski izvori, direktno uključio u lobiranje za nova priznanja Kosmeta. U diplomatskim izvorima se smatra čudnim što na zasedanju u Limi delegaciju SAD čine ljudi zaduženi za probleme Kosmeta, budući da se OAD bavi pitanjima i problemima država američkog kontinenta. Najvećem pritisku izložene su zemlje Kariba, tvrdi se u diplomatskim izvorima, koji najavljuju da Klinton, posle Perua, putuje upravo u posetu zemljama Kariba i centralne Amerike. To se u diplomatskim krugovima ocenjuje kao "verovatni pritisak" na te zemlje da priznaju Kosmet, uoči objavljivanja mišljenja Međunarodnog suda pravde, koje se očekuje u julu. |
Beogradski mediji prenose, pozivajući se na diplomatske izvore, da su predstavnici Prištine došli na preporuku SAD a uz logističku podršku Perua, jedne od retkih latinoameričkih zemalja koja je priznala jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova i Metohije.
Suočavamo se sa velikim izazovom kada tako velike zemlje na tako visokom nivou lobiraju za nezavisnost Kosmeta, izjavio je Jeremić.
Mi pokušavamo da objasnimo kakva je situacija i apelujemo na zemlje članice OAD da ne promene svoju poziciju prema Kosmetu, rekao je Jeremić.
U diplomatskih izvorima se saznaje da predstavnici kosmetskih Albanaca, usled napora delegacije Srbije, nemaju pristup zasedanju skupštine OAD jer ne predstavljaju državu.
Prema saznanjima u diplomatskih izvorima, u Limi je celukupni sektor Stejt departmenta koji se bavi Kosovom i Metohijom.
Upitan o prisustvu predstavnika kosovskih Albanaca u Limi, Jeremić je precizirao da se Srbija suočava sa "velikim izazovima kada se jedna tako velika zemlja, na takvom nivou, zalaže za nezavisnost Kosmeta".
"Mi smo do sada bili uspešni u ovom delu sveta i pokušavamo da i na ovom skupu upoznamo države članice OAD sa situacijom i apelujemo na njih da ne promene svoj stav", naglasio je Jeremić.
Većina zemalja ima razumevanja za stavove Srbije, rekao je Jeremić i dodao da ostaje da se vidi kakvi će biti rezultati skupa u Limi jer je "pokrenuta teška artiljerija".
Očigledno je da postoji podela na blok zemalja predvođenih SAD i drugi blok koji predvode Brazil i Argentina, objasnio je Jeremić.
Ovo je drugi slučaj u proteklih nedelju dana da na nekom multilateralnom skupu jedna od velikih zemalja direktno koristi svoj nastup za lobiranje za nezavisnost Kosmeta.
Na poziv Fancuske, podseća se u diplomatskim izvorima, samitu Francuska-Afrika prisustvovala je delagacija Albanaca sa Kosmeta, koju je predvodio ministar inostranih poslova Skender Hiseni.
Prema oceni u diplomatskim krugovima, očito je da, u očekivanju skorog mišljenja Međunarodnog suda pravde, raste pritisak velikih zemalja, poput SAD i Francuske, na manje zemlje, kako bi promenile svoj stav o nezavisnosti Kosmeta.