Da Deklaracija UN važi i za proterane kosmetske Srbe
Predsednik Srpske liste sa Kosova i Metohije, Slavko Simić, posetio je u utorak raseljene iz južne pokrajine u Crnoj Gori. On je zajedno sa predsednikom Saveza udruženja raseljenih Milenkom Jovanovićem obišao raseljeničke porodice u Sutomoru i Podgorici, gde se neposredno upoznao sa uslovima boravka populacije koja se silom prilika nakon sukoba na KiM našla u Crnoj Gori.
Simić je čelnike raseljeničkog saveza upoznao sa aktivnostima Srpske liste, izrazivši opredeljenje da taj politički subjekt da maksimalan doprinos stvaranju uslova za povratak na KiM onih koji su prognani 1999. godine.
- Smatram da je krajnje vreme da Univerzalna Deklaracija UN o ljudskim pravima počne da važi i za proterane kosmetske Srbe. Onima koji žele da se vrate to pravo konačno treba i dati. Ako u postojećem ambijentu neko ne može da se vrati u Đakovicu, Dečane ili Peć, može u Kosovsku Mitrovicu, Leposavić, Gračanicu... U tom smislu mi ćemo dati sve od sebe da se uslovi za povratak stvore. Projekat izgradnje povratničkog naselja "Sunčana dolina" u Zvečanu je jedan od onih koji predviđaju i takav povratak, a ja sam danas čuo da u Crnoj Gori imamo značajan broj mladih ljudi, mahom porodičnih, koji žele da život nastave upravo na severu Kosova i Metohije, i oni imaju našu podršku - kazao je Simić nakon sastanka održanog u sutomorskom Udruženju "Kosmet".
Simić je naglasio da je prirodno i što je jedan broj raseljenih odlučio da se integriše u sadašnjim mestima boravka, budući da im odgovorni nisu do sada stvorili uslove za povratak i reintegraciju. Po njegovim rečima, u proces trajnog rešavanja raseljeničke problematike moraju angažovanije nego do sada biti uključeni svi relevantni subjekti iz Podgorice, Prištine i Beograda. Naredni susret predsednika i poslanika Srpske liste sa predstavanicima raseljenih iz Crne Gore, kako je dogovoreno, održaće se u Prištini.
Simić je simbolično kancelarijama raseljenih u Sutomoru i Podgorici uručio poklon - bistu blaženopočivšeg patrijarha srpskog Pavla.
U Crnoj Gori živi oko 11.000 raseljenih sa KIM.