Čekamo UN, pa se dogovaramo!
Mogućnost postizanja istorijskog kompromisa između Srba i Albanaca povećaće se kada Međunarodni sud pravde pošalje svoje mišljenje Generalnoj skupštini UN o jednostrano proglašenoj nezavisnosti Kosova, izjavio je danas u Limi šef srpske diplomatije Vuk Jeremić.
"Moja zemlja je spremna da se, sa dobrim namerama, uključi u dijalog koji bi rešenje kosovskog problema učinio prihvatljivim za sve strane. Srbija će u predstojećim pregovorima biti konstruktivna, jer rešenje koje treba pronaći zahteva fleksibilnost svih strana", rekao je Jeremić.
Jeremić je podsetio i da je Srbija na jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova reagovala mirno i maksimalno uzdržano, rešavajući ovo pitanje putem Generalne skupštine UN i zatraživši od Međunarodnog suda pravde da oceni legalnost pokušaja secesije Kosova.
|
Šef srpske diplomatije je, u govoru na 40. redovnom zasedanju Generalne skupštine Organizacije Američkih Država u Limi, naglasio da Srbija nikada neće "prihvatiti nametnuto rešenje koje bi jednostrano ukinulo naša suverena prava na Kosovu", jer "to nije ni legitimno, ni održivo".
Jeremić je istakao i da se posledice pozitivnog rešenja pitanja Kosova ne bi osetile samo u ovom delu Balkana, već bi predstavljale značajan podsticaj za sve one koji su posvećeni očuvanju međunarodnog poretka 21. veka zasnovanog na zakonima, "onda kada unilateralizam jasno bude posmatran kao pretnja za stabilnost i kada dogovor bude osnovni element jačanja bezbednosti u celom svetu".
"Separatisti su pokušali da na silu izmene granice Srbije, u tome nisu uspeli zahvaljujući velikoj podršci više od tri četvrtine zemalja OAD, koje nisu priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova. U ime Republike Srbije, želim da izrazim duboku zahvalnost za njihov principijelan stav, zasnovan na osnovnim pravilima međunarodnog prava", rekao je Jeremić.
On je dodao da Srbija nikada neće zaboraviti podršku koju je dobila.
"Jednostrano proglašenje nezavisnosti od albanskih vlasti naše južne pokrajine Kosova i Metohije, predstavlja udar u samo srce tih osnovnih principa svetskog i regionalnog upravljanja", istakao je šef srpske diplomatije.
Jeremić je rekao da Srbija, kao država posmatrač, u potpunosti podržava Povelju OAD, uključujući i one njene odredbe koje međunarodni zakon definišu kao "standarde rukovođenja državama na osnovu njihovih uzajamnih odnosa", naročito kada se primenjuju u mirnim rešavanjima sukoba i obavezi očuvanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta članica Ujedinjenih nacija.
U govoru na skupu u Limi, ministar Jeremić je ponovio da Srbija nastavlja da sprovodi pažljivo izbalansiranu i aktivnu spoljnu politiku, sa članstvom u Evropskoj uniji kao centralnim strateškim prioritetom.