Srbija najgora u Evropi po izdvajanju za nauku
Srbija je na evropskom dnu po izdvajanju za nauku - i dalje se izdvaja 0,3 odsto BDP, dok Hrvatska i Slovenija izdvajaju jedan odsto, zemlje EU u proseku oko 1,8 odsto, a SAD oko tri odsto BDP, istaknuto je na okruglom stolu "Može li Srbija bez nauke" u organizaciji Centra za demokratiju.
Nauka treba da podstakne ekonomski rast...
Jedan od najvažnijih parametara stepena razvijenosti jedne države je i procenat novca iz budžeta koji se izdvaja za nauku, a tu je Srbija na poslednjem mestu u Evropi, rečeno je na skupu.
Direktor Instituta društvenih nauka Goran Bašić rekao je da Strategija o naučno-tehnološkom razvoju (2020) predviđa da nauka podstakne ekonomski rast i kroz zapošljavanje poboljša kvalitet života stanovništva, ali da za ostvarenje tog cilja ne postoji privredno okruženje, neophodna podrška naučnicima, kao ni tržište na kome će se vrednovati njihovi radovi.
- Mi imamo atmosferu nezameranja i nedostatka hrabrosti akademske zajednice. Bio sam šokiran kada je za predsednika skupštinskog Odbora za prosvetu i nauku izabran verski vođa i u tome smo jedinstvena država u svetu, ako se ne računa nepriznata Islamska država -naglasio je prof. Dušan Teodorović.
- Izdvajanje za nauku u Srbiji je 15 evra po glavi stanovnika. Zemlje koje su nešto uradile u tehnološkom smislu izdvajaju 50 evra po glavi stanovnika - naglasio je prof. Dragan Uskoković.
On kaže da moraju da se povećaju izdvajanja za nauku, ali i da se napravi ozbiljna selekcija ljudi koji rade u nauci, prenose agencije.