Hrvatski šamar Vučiću
Hrvatska i Velika Britanija nisu dale saglasnost za otvaranja prvih pregovaračkih poglavlja sa Srbijom, pa je Beogradu preostalo da se nada da će početak pregovora o poglavljima 23 i 24 biti u drugoj polovini ove godine, kad predsedavanje EU preuzima Slovačka.
Ni oni u Srbiji koji i dalje insistiraju na članstvu u EU ovog puta nisu mogli a da ne uoče da blokada dolazi od najmlađe i slabo uticajne države članice, kao i od zemlje čiji su građani nedavno na referendumu glasali za izlazak iz EU. Hrvatska nije dala zeleno svetlo iz "suštinskih", a Velika Britanija iz "tehničkih" razloga, zbog odluke o Bregzitu.
Tako je ispalo da je premijer Aleksandar Vučić uzalud prošle nedelje na pola mosta preko Dunava predao buket cveća hrvatskom predsedniku Kolindi Grabar-Kitarović i potom potpisao Deklaraciju o unapređenju odnosa i rešavanju spornih pitanja između Beograda i Zagreba.
Hrvatski šef diplomatije Miro Kovač kaže da su njihovi razlozi za blokadu poznati, a to su, podsetimo, zahtev da Srbija odustane od univerzalne nadležnosti za ratne zločine i bolji položaj hrvatske manjine.
Brisel brine svoje brige
Šef srpske diplomatije Ivica Dačić kaže da je očigledno da Brisel posle Bregzita brine druge brige.
- Mislim da je u interesu same EU da izađe u susret što bržem otvaranju poglavlja zato što zemlje zapadnog Balkana nasuport Velikoj Britaniji imaju zajednički interes da postanu članice - rekao je odlazeći šef diplomatije.
Dačić je dodao da uslovljavanje Zagreba nije pitanje odnosa Hrvatske prema Srbiji, već prema svim zemljama članica EU koje to ne podržavaju.
Kovač je izjavio da je od hrvatskih pregovarača saznao da su blizu da svi njihovi zahtevi budu ostvareni i integrisani u pregovore.
- Ako bude tako, moći ćemo da otvorimo to poglavlje. U protivnom, neće biti moguće - kratko je prokomentarisao šef diplomatije vlade u Zagrebu.
Svi ovi "šamari", međutim, ne onespokojavaju proevropsku vlast u Beogradu, pa premijer bivše i mandatar za sastav buduće Vlade Srbije Aleksandar Vučić odbija da se u srpskom javnom prostoru uopšte razmatra o mogućnosti referenduma da li u novim okolnostima Srbija treba da ostane na evropskom putu.
- Kod nas nema referenduma, izbori su bili referendum. O tome neka razmišljaju ako pobede za četiri godine - poručio je Vučić, aludirajući na odluku Britanaca da napuste evropski blok.
Ako i poslednjeg dana juna, kad bi ponovo trebalo da se sastane Radna grupa za susedstvo, proširenje i Zapadni Balkan, izostane konsenzus za otvaranje prvih poglavlja sa Srbijom, vlastima u Beogradu preostaje da se nada da će se to desiti u julu ili u septembru ili...
- Da li će da nam otvore sad ili kad im se dopadne, mogu da otvore ili ne moraju, njihova stvar - poručio je Vučić, ironično primetivši da o tome odlučuju "veliki političari", dok je on "mali političar" koji vodi računa o poboljšanju životnog standarda srpskih građana.