Otimaju sve srpsko!
Dešavaće se da neko od raseljenih, na primer iz Đakovice gde uopšte nema Srba, na oglasnoj tabli opštine sazna da se njegova kuća ili parcela prodaje.
Poslanik u Skupštini Kosova Nenad Rašić izjavio je da je za srpsku zajednicu na Kosovu neprihvatljiv Zakon o agenciji za upoređivanje i verifikaciju imovine, koji je prošlog četvrtka usvojen na sednici kosovskog parlamenta uprkos protivljenju srpskih poslanika.
- Taj propis ne pruža adekvatan tretman raseljenim licima, pogotovo raseljenim Srbima koji su živeli na Kosovu, ali to je samo jedna od manjkavosti.
Traže pomoć Žbogara i Kvinte
Srpskim poslanicima sada jedino ostaje da se obrate predsedniku Kosova i da mu objasne svu štetnost tog zakona i da traže da taj propis vrati u ponovnu proceduru. Nenad Rašić je rekao da će srpski poslanici tražiti i da se u rešavanje ovog problema uključi i predstavnik Evropske unije na Kosovu, Samuel Žbogar, kao i predstavnici Kvinte na Kosovu.
Zakon ne predviđa osnivanje tehničke agencije koja bi trebalo da poredi mape iz katastra - kosovske i originalne, srpske, i da ukoliko se podaci ne podudaraju, utvrdi šta je u tim slučajevima verodostojno - rekao je Rašić i podsetio da je osnivanje te agencije dogovoreno u Briselu. - Umesto toga, data je dalja nadležnost Kosovskoj agenciji za privatizaciju da ona samostalno može da odlučuje. Tim zakonom je predviđeno da ta agencija ima produženi mandat, u ovom slučaju još osamnaest meseci i da za to vreme daje podatke o pitanju vlasništva.
On je kazao da su srpski poslanici bili i protiv toga što, po tom zakonu, neko od raseljenih, na primer iz Đakovice gde uopšte nema Srba, treba da sazna na oglasnoj tabli opštine, da se njegova kuća ili parcela prodaje.
- Sve to, uz činjenicu da su iseljeni, Srbima dodatno onemogućava da ostvare svoja prava - upozorio je Rašić.
Udar na Sunčanu dolinu
Kosovski ministar za prostorno planiranje Ferid Agani zatražio je na sastanku sa gradonačelnikom Zvečana Vučinom Jankovićem da odustane od namere da se gradi naselje Sunčana dolina, u kome bi prema projektu, koji finansira Vlada Srbije trebalo da se izgradi oko 300 stambenih jedinica i skući oko 1.500 Srba povratnika. Albanski politički analitičari i predstavnici civilnog društva tvrde da prištinska vlast ima sve zakonske mehanizme kojima može da zaustavi izgradnju ovog naselja, ali "nema hrabrosti da ih sprovede". U Prištini je plan Beograda ocenjen kao početak "kolonizacije Kosova".
Podsetimo, predsednica skupštinske Komisije za prava i interese zajednica i povratak Jasmina Živković ranije je ukazala da ova komisija nije podržala zakon jer on ne odražava ono što je dogovoreno u Briselu.
- Sadržinom tog zakona ne garantuje ravnopravnost u odlučivanju kada je reč o privatnoj imovini, komercijalnoj i imovini koja pripada verskim objektima - rekla je Živkovićeva u kosovskom parlamentu.
Uprkos svemu i protivljenju svih srpskih i nekih drugih poslanika, većina u kosovskom parlamentu je uz pomoć poslanika opozicije izglasala taj zakon, sporan za Srbe.