Crni humor: Tači tvrdi da je pomogao prevazilaženju mržnje na Balkanu
Predsednik samoproglašenog Kosova Hašim Tači kritikovao je lidera desničarske Slobodarske stranke Austrije Norberta Hofera, koji je nedavno tesno izgubio na predsedničkim izborima u Austriji, zbog toga što se protivi priznavanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i njegovom članstvu u međunarodnim organizacijama.
Tači je u autorskom tekstu za međunarodnu Internet mrežu "Euroaktiv" naveo da poput svojih desničarskih kolega u Francuskoj i Nemačkoj, Hofer napada "etabliranu spoljnu politiku Austrije koja priznaje nezavisnost Kosova".
Pročitajte još:
* Albanski aršini: Kosovo može da se samoproglasi, ZSO ne!
Hofer je, kako navodi Tači, "javno rekao da bi bilo pogrešno primiti Kosovo u međunarodne organizacije jer bi to samo izazvalo probleme".
- Mi na Kosovu smo bili šokirani da jedan političar može da se popne gotovo do mesta nacionalnog predsednika na platformi koja odbacuje decenije progresivne politike - navodi Tači, uz ocenu da je ta "progresivna politika" pomogla Balkanu da prevaziđe mržnju i nacionalizam.
Za razliku od toga, Hoferova politika je, po Tačijevom viđenju, zasnovana na sukobu civilizacija i promovisanju teorije da islam nije kompatibilan sa Evropom, a to čini da se Kosovo, Albanija i Bosna, gde muslimani čine veliki deo stanovništva, osećaju isključeni, a ne kao deo Evrope u kojoj su, po Tačiju, živeli ne samo vekovima, već "milenijumima".
Hofer je i pre i posle predsedničkih izbora izjavio da je Kosovo i Metohija deo Srbije, kao i da Dejtonski sporazum potvrđuje legitimitet i legalnost postojanja Republike Srpske. Hofer, koji je poznat po tome što se javno protivi primanju Kosova u međnarodne organizacije, kaže i da jednostrani potezi u kontekstu statusa južne srpske pokrajine otežavaju proces pomirenja i uspostavljanja istinskog dijaloga, i time sprečavaju miran i prosperitetan život svih građana na Kosovu i Metohiji.
U vezi sa stavom koji ima prema Republici Srpskoj i Srbima u BiH, Hofer kaže da je "Dejtonski sporazum važeći međunarodni sporazum, koji potvrđuje legitimitet i legalnost postojanja Republike Srpske".