Spomenik Vučićevog licemerja
Najava Aleksandra Vučića, nekadašnjeg ostrašćenog radikala, da će Vlada Srbije na 15. godišnjicu ubistva podići spomenik Zoranu Đinđiću, usplamsala je strasti i ponovo podelila javnost. Đinđićevi partijski saborci ne mogu da oproste Vučiću njegove ranije stavove o njihovom lideru, ocenjujuću celu situaciju kao "apsurdnu" i "degutantnu".
- Prezirali su ga i proganjali dok je bio živ, obračunavali se sa njim kada je ubijen. Nikada neće razumeti ni njega, ni njegovu politiku i nikada neće shvatiti zbog čega je ceo život bio protiv njih. Sto spomenika neće promeniti tu činjenicu - izjavio je Bojan Pajtić.
Šta misli Ružica?
Šta misli o tome što će spomenik njenom suprugu najverovatnije otkriti njegov ljuti ideološki protivnik, Ružica Đinđić nije do juče saopštila javnosti. Ne mali deo javnosti bio je zatečen kada je Vučić nedavno u prisustvu supruge Borislava Pekića, jednog od osnivača DS, otkrio spomen-bistu velikom književniku.
Sadašnji čelnik DS nabrojao je neke od sramnih stvari u kojima je Vučić i lično, i kao treći čovek Srpske radikalne stranke, učestvovao - od najavljivanja ubistva, bojkota komemorativne sednice, preko prelepljivanja naziva Đinđićeve ulice plakatom s imenom Ratka Mladića.
- Da imaju časti, kao što nemaju morala, svaki dan bi mu posvetili rečenicu dubokog izvinjenja - kaže funkcionerka DS Gordana Čomić.
U načelu, demokrate će, kaže potpredsednica Nataša Vučković podržati inicijativu za spomenik, uz opasku "da ako neko želi da bude Evropljanin, nije dovoljno da diže spomenike".
Na drugoj strani, upravo nekadašnji blizak Đinđićev saradnik, a sada Vučićev, Goran Vesić, prvi je ustao u odbranu premijera koji hoće da oda počast nekadašnjem političkom protivniku.
Vesić demokrate optužuje da samo "strančare" i pita zašto nisu podigli spomenik svom lideru i premijeru dok su oni bili na vlasti.
Zakon predviđa da najmanje tri godine od nečije smrti može biti razmatran predlog da se nekoj javnoj ličnosti podigne spomenik. Đinđić je ubijen 12. marta 2003. godine, što znači da je sve do leta 2013, dok je DS bila na vlasti, ova inicijativa mogla da bude realizovana.
Gorica Mojović, funkcionerka DS koja je godinama vodila sektor kulture u Beogradu, objašnjava da za mandata demokrata Đinđiću nije podignut spomenik jer ih je preduhitrila smena vlasti. Ona dodaje da je incijativu za podizanje spomenika pokrenula DS u Gradskoj skupštini 2013.
Pročitajte još:
* Daj mi, bože, vlasti krug, da Vučićev budem drug
Formiran je i Odbor u koji su imenovani predstavnici svih stranaka, osim DSS koja je bila protiv. U to vreme, gradonačelnik Beograda bio je Dragan Đilas, a vlast u gradu su činile DS i SPS.
Međutim, sa smenom vlasti, naprednjaci preuzimaju prestonicu, što je celu priču o spomeniku, sada vidimo, samo odložilo, da bi se kao pokrovitelji ideje pojavili oni koji su Đinđića za života samo prikivali na stub odsrela.
Gavrilo umesto Zorana
Demokrate su smatrale da je najbolja lokacija za spomenik bio Finansijski park, u neposrednoj blizini Vladine zgrade, gde je Đinđić i ubijen. Umesto Đinđiću, tu je povodom stogodišnjice Prvog svetskog rata nikao spomenik Gavrilu Principu. Sada Vučić pominje da će spomenik biti na Studentskom trgu, u blizini Filozofskog fakulteta gde je Đinđić studirao i gde je stanovao. Biće i raspisan konkurs za idejno rešenje, iako Zoran Živković, nekadašnji Đinđićev najbliži saradnik, kaže da je vajar iz Čikaga Boban Ilić poklonio Srbiji bistu ubijenog premijera i da se ona trenutno nalazi u prostorijama njegove stranke.