Tapušković: Biće belaja za Srbiju
Odluka Višeg suda u Beogradu da radikali Vjerica Radeta, Petar Jojić i Jovo Ostojić ne budu izručeni Haškom tribunalu mogla bi da ima vrlo negativan odjek u međunarodnoj javnosti i da stavi znak pitanja na evropsku integraciju Srbije - mišljenje je sagovornika "Vesti" koji su stručnjaci za pravo i međunarodne odnose.
Sud je utvrdio da Srbija ima obavezu da izručuje samo okrivljene za najteže ratne zločine, genocid i zločine protiv čovečnosti. Advokat Branislav Tapušković, branilac više okrivljenih pred Tribunalom, međutim, tvrdi suprotno.
Političke blokade
- Pogledamo li slučaj Makedonije koju Grčka godinama blokira zbog naziva države, vidimo da se EU se ne meša, iako može. BiH je dugo slučaj Sejdić-Finci takođe bio prepreka za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju EU. Bojim se da Srbija ne bude treća na tom spisku zbog neizručivanja tri osobe koje traži Tribunal - kazao je Aleksandar Popov.
On za "Vesti" objašnjava da se pravilima i Statutom Tribunala predviđa obavezno izručivanje traženih zbog nepoštovanja suda u Hagu i podseća na slučaj bivše portparolke Tribunala Florens Artman koju Francuska nije izručila, ali je uhapšena u Holandiji.
- Biće tu belaja za Srbiju ako ostane pri ovoj odluci jer će Tribunal nastaviti da insistira na izručenju, a glavni tužilac Serž Bramerc će izvestiti Savet bezbednosti koji može da zaključi da Beograd ne ispunjava obaveze prema hagu - kaže Tapušković.
On dodaje da bi ovakva presuda mogli biti veliki poen za Hrvatsku koja inače blokira Srbiju u otvaranju poglavlja 23 o pravosuđu.
Direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov smatra da Beograd nije u poziciji da tera inat.
- Koštaće nas sigurno jer posle hrvatske blokade naših EU integracija, ovo bi mogao da bude dodatni argument da Srbija nije zrela za nastavak puta ka Briselu - kaže Popov za "Vesti".
On dodaje da ne zna razloge ovakve presude beogradskog suda i pita se da li je oslobađajuća presuda za Šešelja, koja inače nije konačna, bila ohrabrenje sudu da nastavi po inerciji. Ako jeste, kako ističe naš sagovornik, to je loša kalkulacija.
Pročitajte još:
* Hrvati opet besne zbog radikala: Šešeljevi zločinci moraju biti u Hagu!
* Dokle će Evropa da toleriše jačanje neofašizma u Hrvatskoj?
- Bojim se da bi bez obzira na nemačku blagonaklonost prtema Srbiji i donekle Brisela koji vrši pritisak na Hrvatsku da odblokira optvaranje poglavlja 23, ovaj beogradski potez mogao da dovede do zastoja u pregovorima Srbije sa EU- tumači naš sagovornik.
Pun kofer hrvatskih lekcija
Premijer Vučić kaže da nije ni faciniran, niti uplašen reakcijom Hrvatske na odluku Srbije da ne izruči troje radikala Hagu. Komentarišući izjavu Karamarka da je odluka Beograda podsticaj da Hrvatska blokira pregovore Srbije i EU, Vučić je rekao da bi voleo kad Srbiji o pravnoj državi ne bi držali lekcije oni koji organizuju proslave i trče na komemoraciju u Blajburg.