Hag podviknuo: Srbija ne sarađuje, uhapsite radikale!
Haški tribunal ponovo je u sredu pozvao vlasti Srbije da bez odlaganja uhapse i u Hag izruče troje članova Srpske radikalne stranke koji su optuženi za nepoštovanje tog suda.
Raspravno veće je konstatovalo da Srbija nije učinila ništa da sprovede sudski nalog za hapšenje Petra Jojića, Vjerice Radete i Jova Ostojića i izrazilo "ozbiljnu zabrinutost" zbog "izostanka napora" srpskih vlasti i "propusta da sarađuju" sa Tribunalom.
- Raspravno veće je ozbiljno zabrinuto zbog izostanka napora Vlade Srbije i njenog propusta da sarađuje u hapšenju optuženih, konstatovao je predsedavajući sudija Alfons Ori na raspravi u sredu, na kojoj je učestvovao i srpski zastupnik Saša Obradović.
Sudija Ori je, u oštrom tonu, više puta naglasio da srpske vlasti imaju pravnu obavezu da "bez odlaganja" sprovedu nalog Tribunala za hapšenje troje optuženih, javljaju beogradski mediji.
U suprotnom, naglasio je sudija Ori, Savet bezbednosti UN, kome je Tribunal prijavio Srbiju zbog nesaradnje, "mogao bi preduzeti dalje mere!”.
Vlada aktivna oko naloga Haga
Što ne prijavite Francusku?
Obradović je podsetio da takva prijava nikada nije podneta protiv Francuske koja je odbila da, u sličnom postupku zbog nepoštovanja suda, Tribunalu izruči bivšu portparolku haškog tužilaštva Florans Artman.
Francuska, kako je rekao Obradović, nalog za hapšenje Artmanove nije sprovela od 2011. "Za ljude u Srbiji, to je dokaz da nisu sve članice UN ravnopravne pred Tribunalom", kazao je zastupnik Srbije.
Predsedavajući sudija je insistirao da mu predstavnik Srbije Saša Obradović odgovori "koje je smislene akcije Srbija preduzela da optužene uhapsi".
Obradović je uzvratio da, ako mu se dozvoljava da govori samo o hapšenju, "ne bi imao šta da kaže i mogao bi da sedne", ali da je "Vlada bila aktivna" u vezi sa nalozima Tribunala.
- Dakle, vaš odgovor je: Nismo uradili ništa...a vaša primarna obaveza bila je da uhapsite optužene - protumačio je sudija Ori.
Obradović je uzvratio da Vlada Srbije mora da vodi računa o "političko-bezbednosnim aspektima" saradnje sa Tribunalom, budući da smatra da "situacija od kraja 2014. nije ni malo jednostavna", o čemu je sud, po njegovim rečima, detaljno izvestila u poverljivim podnescima.
U toku je, kako je Obradović kazao, "političko-bezbednosno procenjivanje", Ministarstvo pravde Srbije "sprovodi opširne konsultacije", a "organi postupaju u skladu sa zakonom o saradnji s Tribunalom".
Vlada Srbije "nije razumela potrebu predsednika Tribunala da u oktobru 2015. Srbiju prijavi Savetu bezbednosti UN zbog nesaradnje", naglasio je Obradović.
Srbija neće da štiti optužene
Obradović je rekao i da je inicijativa koju je Srbija pokrenula kod predsednika Tribunala da njenom pravosuđu bude ustupljen postupak protiv troje radikala nije pokušaj da "štiti optužene, upravo suprotno". On je odbacio raniju tvrdnju tužiteljke u ovom postupu Dijane Elis, koja nije prisustvovala današnjoj raspravi, da time "Srbija stvara stanje nekažnjivosti".
Odgovor predsednika Tribunala na tu inicijativu, Srbija je dobila u utorak, ali je on poverljiv, rekao je Obradović, koji je indirektno zamerio raspravnom veću što je predlog Beograda, koji je takođe bio poverljiv, objavilo.