Mediji po meri bivšeg šefa CIA
Prema podacima Narodne banke Srbije, u Srbiji je čak 3,6 milijardi evra zarobljeno u lošim kreditima.
Američki investicioni fond KKR želi da preuzme pojedine industrijske grane u Srbiji. Prema pisanju lista "Politika", postoji mogućnost da ovaj fond preuzme i dugove optuženog tajkuna Miroslava Bogićevića, koji je, uz ostalo vlasnik 50 odsto preduzeća Politika novine i magazini.
Tako bi ovaj fond stekao vlasnički udeo u najstarijem srpskom listu što bi mogao da bude i epilog tajnog sastanka generala Dejvida Petreusa, predstavnika fonda KKR, inače bivšeg šefa CIA, sa premijerom Aleksandrom Vučićem. Taj sastanak je održan prošle nedelje, o čemu je javnosti prosleđeno samo šturo saopštenje.
Pročitajte još:
* Direktor RTV kaznio novinarku zbog pitanja Vučiću, evo šta mu je premijer poručio
* Ameri zadovoljni: Srbija odbacila Rusiju, okrenula se Zapadu
Ipak, saznaje se da je glavna tema njihovog razgovora bilo preuzimanje prezaduženih srpskih preduzeća i stvaranje uslova za njihovo dugoročno zdravo poslovanje.
Kada je reč o srpskim medijima, Amerikanci već imaju dosta vlasništva u Srbiji: preko svoje ćerke firme Junajted grupa poseduju kablovskog operatera SBB, Total TV, ali i Grand produkciju, TV N1, Sport klub, Sinemaniju, dečji kanal Ultra TV.
Ekonomista Mahmut Bušatlija kaže da KKR nije fond koji se bavi otkupom krupnih dugova, ali da priča sa eventualnom kupovinom "Politike" možda ima smisla.
Hteli i mlekare
Pre dve godine američki fond hteo je da kupi Dunav hrana grupu u okviru koje posluju Imlek, Bambi - Banat, "Knjaz Miloš" i Subotička mlekara, ali nije uspeo u toj nameri.
Prema njegovim rečima, najstariji dnevni list na Balkanu je "zgodno ime u štampanom svetu", a taj fond već ima dosta u vlasništvu na srpskom elektronskom medijskom nebu.
Naš sagovornik ne veruje da bi u slučaju postizanja dogovora bio problem sa Zakonom o zaštiti konkurencije.
Preporuka NBS
Ukoliko bi američki fond odlučio da preuzme i druge problematične kredite, mora da postigne dogovor sa svakom bankom. Narodna banka Srbije nema mehanizam da "natera" banke da prodaju loše kredite baš Amerikancima, ali može da im da preporuku koja nije obavezujuća.
- Na žalost, kod nas je sve, pa i medijska sfera, pod političkim uticajem, tako da se često ne vodi previše računa o zaštiti konkurencije - tvrdi Bušatlija.