"Kosovo profitiralo od situacije sa Turskom"
Tursku do konačne vizne liberalizacije deli ispunjavanje još pet od 72 evropske norme.
U slučaju Kosova, potrebno je da parlament ratifikuje sporazum o demarkaciji sa Crnom Gorom, ali i ojača borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.
- Čini mi se da je Kosovo profitiralo od ove situacije sa Turskom. Kosovo je bilo blizu da ispuni sve uslove za dobijanje viznih olakšica, ali nije još bilo sasvim na tom cilju. Očigledno je da je EU procenila da ako već Tursku puštaju "na mufte", onda bi bilo jako teško objasniti zašto Kosovo koje je mnogo bliže od Turske u ispunjavanju kriterijuma ne može da putuje. tako da su odlučili da daju svima "đuture" - smatra novinar Dejan Anastasijević, prenose mediji.
Pročitajte još:
* Tači: Ukidaju nam vize jer ulazimo u UEFA
Za turske državljane prepreka za put ka zemljama Evropske unije je posedovanje biometrijskog pasoša, jer ih Turska tek uvodi, dok su građani Kosova i do sada putujući preko Srbije nalazili načina da se domognu Evrope.
- Mislim da vizne olakšice neće tu mnogo promeniti situaciju. I mi smo posle uvođenja viznih olakšica za Srbiju imali jedno vreme probleme sa lažnim azilantima, ali to je prošlo. Taj broj od 10-ak hiljada ljudi koji su prelazili u zapadnu Evropu je dečija igra u odnosu na ove cifre koje smo imali u vreme izbegličke krize - dodaje Anastasijević.
- Ono što EU razmišljajući o tome već ima kao mehanizam, jeste klauzula da suspenduje vizni režim sa zemljama čiji građani u velikom broju koriste vize duže od 20 dana i koriste tu mogućnost da rade u zemljama EU - objašnjava Maja Bobić iz Evropskog pokreta u Srbiji.
Poslednje odluke Brisela izvesno je, kako procenjuju analtičari, neće doprineti porastu poverenje u Uniju koja je itekako uzdrmana poslednjih nekoliko meseci.