Kosovskim Srbima ostaju vize
Nakon što je Evropska komisija zvanično predložila ukidanje viza za kosovske pasoše, na stotine Albanaca pohrlilo je u opštinske Centre za prikupljanje dokumenta. I Srbi se takođe raspituju za te nove putne isprave jer su oni jedini ostali bez prava da bez viza putuju u Evropu. Odnosno, da bi putovali bez viza moraju ili da uzmu kosovski pasoš ili da promene mesto prebivališta, da se isele sa Kosova.
Naime, kada je država Srbija pregovarala za viznu liberalizaciju, iz nje su bili izuzeti građani koji žive na KiM. Za Kosovo je, s druge strane, preporučeno ukidanje viza za njihova dokumenta. Srbima koji žive na Kosovu, u kosovskim pasošima piše da ih izdaje "koordinacioni centar", i oni će i dalje morati da idu po vize, kako bi putovali u države Šengena.
Vlasti u Beogradu ovu temu ne spominju. Redakcija "Vesti" kontaktirala je Kancelariju za Kosovo i Metohiju sa pitanjem da prokomentarišu činjenicu da će samo Srbi koji imaju srpske pasoše, a žive na KiM, ostati bez vizne liberalizacije, ali do zaključenja ovog broja nismo dobili odgovor.
Momčilo Trajković, lider SPOT-a, kaže da vlasti u Beogradu treba da pronađu rešenje.
- Sada postoje samo dve mogućnosti. Ili će Srbija prepustiti kosovskometohijske Srbe da se u potpunosti integrišu u kosovski sistem, dakle da prihvate pasoš Republike Kosovo, što je posledica Briselskog sporazuma, ili će Srbija iznaći mogućnost i izdati im srpske važeće pasoše, što bi bilo protivno Briselskom sporazumu. Tako je kada politiku o Kosovu vode nekompetentni ljudi. Gde je pobeda od 5:0? Ko je "pobedu" pretvorio u poraz? Strašna je naša sudbina - zaključuje Trajković.
Lider DSS-a Marko Jakšić ističe da je "uvek bila nakaradna odluka da Srbi sa KiM imaju drugačiji status u odnosu na ostala područja Srbije".
- Imamo prilike da vidimo da sa ovim viznim liberalizacijama jedino Srbi sa KiM ne mogu da putuju. Na žalost, Srbi plaćaju danak svojoj državi, što veruju u nju i što ne žele da uzimaju kosovsko državljanstvo kako bi uzeli kosovske lične karte i pasoše. Patriote stradaju i nemaju podršku od matične države - tvrdi Jakšić.
Srbija ne priznaje dokumenta Kosova i ako se nešto drastično ne promeni i pored vizne liberalizacije sa kosovskim pasošima neće moći da se prelazi granica Srbije. U vlasti ima komentara da ova odluka nije loša jer će se na ovaj način Srbija rešiti problema sa tražiocima azila u EU, od kojih su većina Albanci sa KiM, koji u EU putuju sa srpskim pasošima. O viznoj liberalizaciji Kosova u narednim mesecima odlučivaće se u Evropskom parlamentu.
Spremaju se za masovnu seobu?
Posle odluke UEFA o prijemu Kosova u ovu organizaciju i vizna liveralizacija je top tema u kosovskim kafanama. Često može da se čuje da će Albanci, pogođeni teškom materijalnom situacijom, masovno krenuti sa Kosova, sa sobom poneti "i kuče i mače", i nikada se neće vratiti. Prema procenama, sa Kosova je zbog loše materijalne situacije prošle godine izbeglo oko 100.000 ljudi.