Nepoželjni i Srbi i vaskršnja jaja
Pedesetak raseljenih Srba iz Đakovice došlo je u rodni grad da praznik obeleži u hramu Uspenja Presvete Bogorodice. Incidenata nije bilo, ali Đakovčanima nije bilo dozvoljeno da ostave uskršnja jaja na temelje porušenih srpskih kuća.
- Dolaskom smo želeli da damo do znanja da se nismo odrekli svoje kuće, ulice i grada. Proslavili smo naš praznik u našem gradu, ali nam je žao što nismo mogli da posle 17 godina unesemo uskršnja jaja u tri srpske kuće. Policija nam je rekla da to nije u planu posete koji je ona dobila. Mi jesmo tu posetu najavili, ali praznik je i nismo želeli da talasamo - kazao je predsednik Udruženja raseljenih Srba iz Đakovice Đokica Stanojević.
Đakovčani su prisustvovali u manastiru Visoki Dečani vaskršnjoj liturgiji, a sa njima je bio i predsednik Srpske liste u Skupštini Kosova Slavko Simić.
Ponoćnim liturgijama u manastirima na Kosmetu prisustvovali su i ministar za rad i socijalna pitanja Aleksandar Vulin i šef Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić, koji je sa prvim danom morao neodložno za Beograd. Vulin je, nakon ponoćne liturgije u manastiru Devič kod Srbice, poručio da "nema boljeg mesta da se uputi poruka mira i želje za slobodom, za boljim i pravednijim životom".
- Između dva Vaskrsa bilo je nebrojenih napada na srpske povratnike, puno nerasvetljenog i nekažnjenog nasilja - kazao je on pozivajući međunarodnu zajednicu da "već jednom ispuni obećanje dato Srbima na Kosovu još 1999. da će biti mira i pravde za sve".
Đurić, koji je prisustvovao liturgiji u Gračanici, poručio je da na KiM ovaj praznik ima posebno značenje za sve Srbe i da se "oni na Vaskrs mole za vaskrs snage i slave srpske države".
- Radosni praznik Hristovog vaskrsenja je praznik mira, ljubavi i obnovljene nade, praznik koji nas opominje da ne odustajemo i da verujemo - poručio je zamenik kosovskog premijera Branimir Stojanović.