Kec u rukavu ili mačka u džaku
Ministar privrede Željko Sertić je ljubio ugovor o prodaji Železare Smederevo kineskoj kompaniji Hestil, a premijer Aleksandar Vučić u jeku izborne kampanje ustvrdio kako, eto, Srbija kod Kineza uživa veće poverenje nego Velika Britanija, te Hestil nije otišao na Ostrvo u spas tamošnje čeličane, uprkos apelima premijera Dejvida Kamerona.
Vučić je podsetio naciju da su Italija i Španija ugasile dve najveće čeličane, a Srbija je uspela ono što daleko bolje organizovane zemlje EU nisu.
Ministar Sertić je najavio da će, posle kineskih investicija, srpska čeličana proizvoditi i galvanizovane limove, što je tehnologija koju dosad nismo imali. To je, ističe Sertić, dobra vest jer će te limove moći da kupuje kragujevački Fijat koji sada limove za modele 500L mora da uvozi iz Italije.
Kroz predizborne naočare sve izgleda blistavo, ali u realnosti ostaju mnogi problemi srpske čeličane, od kojih su neki nerešivi.
I dalje tajna
Poverenik za informacije pozdravio je najavu Ministarstva privrede o objavljivanju 1.000 stranica ugovora o prodaji Železare, ali je izrazio rezervu, a s obzirom na to da je većina privatizacija bila obavijena velom tajne.
- I za Ugovor o pružanju usluga upravljanja Železarom Smederevo sa HPK iz Beograda i Amsterdama, takođe je bilo najavljeno da će biti obelodanjen, ali to nije učinjeno ni nakon obavezujućeg rešenja Poverenika - navodi se u saopštenju.
Pre svega, Srbija nema rudu gvožđa, kao ni koksa, što znači da će Železara biti neto uvoznik sirovina. Drugo, cena čelika u svetu nikad nije bila manja. Kina obezbeđuje više od polovine svetske proizvodnje čelika od oko 1,6 milijardi tona. Višak na tržištu svake godine je oko 70 miliona tona. Evropska unija, čije su čeličane na kolenima, traži od Kine da smanji proizvodnju, a ne da je povećava. Peking i sam gubi novac, ali povećava proizvodnju iako ni kineski privredni rast nije ni polovina onog od pre deceniju. Razlog ovakvog postupka Kine je čuvanje oko milion radnih mesta.
EU još merka ugovor
Brisel se još nije oglasio povodom prodaje, jer smatra spornom državnu pomoć Srbije železari, te traži i dodatne informacije. EU ne prigovara tome što je Srbija godišnje isplaćivala 100 miliona evra za plate radnicima, ali je pod lupom nešto više od 100 miliona evra iz Fonda za razvoj jer je tim novcem kupljena sirovina, a to se smatra de fakto subvencijom.
Kad je reč o srpskoj čeličani, savetnik za strana ulaganja Milan Kovačević pozdravio je prodaju Železere Smederevo, ali je kritikovao netransparentnost postupka njene prodaje.
- U javnosti je saopšteno da se prodaje imovina Železare. Ako se prodaje imovina onda bi sad bio ugovor o kupoprodaji te imovine za 46 miliona evra na šta je pristala kineska kompanija - rekao je Kovačević. On je istakao da je budućnost neizvesna.
- Moralo bi biti osnovano novo preduzeće sa tom imovinom i početi da posluje ispočetka. S druge strane, ne znamo koliko su nagomilani dugovi, a to ostaje poreskim obveznicima da nadoknade jer suma od 46 miliona evra neće biti dovoljna - kazao je Kovačević dodajući da je velika nepoznanica i kako će se kretati cena čelika na svetskom tržištu.