Lažna briga premijera o rasejanju
Nedavni beogradski susret premijera Srbije Aleksandra Vučića sa predstavnicima srpskog rasejanja oštro je kritikovao Dragan Stanojević, predsednik poslednjeg saziva Skupštine dijaspore i Srba u regionu. On je u dopisu "Vestima" naveo da je prinuđen da reaguje "zbog aktivnosti koje sprovode predsednik Srbije Tomislav Nikolić i premijer Vučić sa navodim predstavnicima dijaspore, a sve u cilju predizborne kampanje".
- Državni vrh Srbije organizuje sastanke sa ljudima koji zvanično ne predstavljaju dijasporu i pri tom niko od nas iz Skupštine dijaspore, koja je utemeljena na Zakonu o dijaspori i Srbima u regionu, nema saznanja o tome niti je iko konsultuje. U poslednje tri godine iz dijasporske skupštine slali smo nekoliko puta predloge za rešavanje problema koji se tiču zakona o dijaspori i drugih pitanja, ali nismo dobili nikakav odgovor, a predsednik i premijer umesto toga pred izbore "vode brigu" o dijaspori na pogrešan način - tvrdi Stanojević.
On se pita "kako je moguće da državni vrh zaobilazi i ignoriše na sve načine zvaničnu instituciju dijaspore".
Brojni nerešeni problemi
- Za Srbe u rasejanju nije moguće glasanje na izborima elektronskim putem, kao u mnogim civilizovanim zemljama, ne možemo da rešimo pitanje nostrifikacije diploma, pitanje državljanstva... Interes dijaspore nije predstavljen ni u parlamentu Srbije, ni u vladi, što je, takođe pokazatelj odnosa države prema svom rasejanju - kaže Dragan Stanojević.
- Zaprepašćuje da predsednik Nikolić i tehnički premijer Vučić govore o stvaranju alternativnih struktura dijaspore, a Skupština dijaspore, koja Srbiju nije koštala ni dinara, zablokirana je upravo od strane države, te je onemogućeno svako delovanje i unapređenje odnosa sa čak pet i po miliona Srba u svetu - kategoričan je Dragan Stanojević.
Zahtevi koji su svojevremeno izglasani u Skupštini dijaspore, napominje on, "zahtevi su celog rasejanja i Skupština dijaspore je institucija koja to treba da prenese vladi i premijeru".
- Čudno je da Vučić izjavljuje da je "saradnja matične zemlje i dijaspore značajna i u obostranom interesu", a sa dijasporskim parlamentom nije imao nijedan sastanak. Čudno je i to što Nikolić kaže da je "Srbija čvrsto posvećena unapređenju položaja Srba u regionu", a da nikad nije odgovorio na naše molbe da se reše problemi koji muče pet i po miliona Srba u svetu, uključujući i sunarodnike u okruženju Srbije. Iz poteza državnog vrha Srbije, može se zaključiti sve, samo ne da se vodi briga o dijaspori, koja inače pošalje u otadžbinu oko šest milijardi dolara godišnje - navodi Stanojević.