Uzimaju i od bolesne dece
Srbija ne želi da se odrekne PDV-a za izgradnju dečjeg odeljenja hemato-onkologije u Nišu, za koje je Nacionalno udruženje roditelja dece obolele od raka (NURDOR) prikupilo 20.000.000 dinara (oko 163.000 evra) uz pomoć prijatelja i donatora.
Za prvu fazu projekta: grubu gradnju i postavljanje novog objekta pod krov, potrebno je 25.000.000, od čega 5.000.000 dinara iznosi PDV. Danijela Stanković, stručni saradnik NURDOR-a apeluje na državu Srbiju da se odrekne PDV-a u korist bolesne dece.
- Od 2003. godine borimo se da deci pružimo humanije uslove lečenja. NURDOR se obraćao pismenim putem i premijeru, i Ministarstvu zdravlja, i Ministarstvu finansija koje je ove godine donelo rešenje da odbijaju našu molbu i zahtevaju da platimo sporni PDV. Izgradnjom ovog odeljenja, investicija ostaje u rukama države. Želimo samo da se država, umesto uzimanja PDV-a, priključi tim iznosom kao jedan od investitora projekta, kako bi proces izgradnje mogao da počne u maju mesecu. Nakon završene izgradnje, na osnovu Ugovora o donaciji potpisanim između NURDOR-a i Kliničkog centra Niš, novo Odeljenje će biti vlasništvo Kliničkog centra koji će njim upravljati i održavati ga - kaže za "Vesti" Danijela Stanković. Ona ističe da je pedijatrijsko hemato-onkološko odeljenje Klinike za dečje interne bolesti u Nišu u najlošijem stanju.
Terapija prvi put u Srbiji
Projekat predviđa novo odeljenje koje se prostire na preko 750 m2. Stacionarni deo će imati šest jednokrevetnih, i dve dvokrevetne sobe, od kojih će svaka imati zasebno kupatilo, kao i odgovarajući broj pomoćnih ležajeva za roditelje dece. Odeljenje će imati i dnevni boravak sa prostorom za igru i učenje. Odeljenje će biti opremljeno najsavremenijom opremom, što će omogućiti kvalitetniju negu bolesnih mališana. U dnevnoj bolnici deca će hemioterapiju moći da primaju i u specijalnoj igraonici, što će ovaj humani vid primanja terapije "po meri deteta" prvi put stići i u Srbiju.
- Deca i roditelji prolaze kroz agoniju boreći se sa rakom. Oni su veliki borci, i treba pružiti šansu dečjim životima - kaže Danijela Stanković.
- Nema dovoljno kapaciteta, tehnički uslovi su loši, medicinski i higijenski standardi ne zadovoljavaju potrebe obolele dece. Izgradnjom ovog odeljenja bi se u znatnoj meri unapredili uslovi lečenja dece iz južnog regiona - ističe Stankovićeva
Ona kaže da je odgovornost države velika, jer u Srbiji svakoga dana od raka oboli jedno dete, a svake nedelje jedno premine.
- Deca, jezgro jednog društva, nemaju mogućnost da se bore za sebe, ali smo svi tu da im pružimo potrebnu podršku i ljubav, a to je od presudnog značaja za decu obolelu od raka. Snaga promene ipak leži u ljudima i verujem još uvek da je život dece nešto na šta svaki roditelj ne može ostati hladnokrvan, i reći da ga se to ne tiče. Verujem da će se zajedničkim snagama države, NURDOR-a, brojnih donatora i ljudi dobre volje uspešno realizovati ovaj kapitalni projekat od nacionalnog značaja - rekla je Stankovićeva.