Rat za svaki glas
Svađe, tuče, napadi na stranačka sedišta, zakulisni pritisci, ucene, pretnje otkazom, pa i smrću, sa približavanjem izbornog dana D 24. aprila postali su srpska svakodnevica. Uzavrele strasti širom Srbije kulminiraju u partijskoj borbi za glasove građana, pretvarajući se u bitku "na život i smrt".
Sudeći prema stanju na terenu, pravi mali rat se rasplamsao između dosadašnjih koalicionih partnera socijalista i naprednjaka.
Zbog prelaska iz SNS-a u SPS, pakao je, kako tvrdi, preživeo Petar Petrović iz Ristovca kod Vranja. Objašnjava da je na njega i njegovog maloletnog sina kolima krenuo direktor Jumka, naprednjak Goran Đorđević, u nameri, kako kaže, da ga zaplaši i da mu se osveti jer je sa još sedam odbornika napustio SNS.
- Počeo je da me omalovažava i vređa. Vikao je i pretio. Nisam reagovao, ćutao sam da bih izbegao provokacije - prepričava Petrović.
Krkobabić kao Kim Džong Un
- Nesrećni lider Partije ujedinjenih penzionera Milan Krkobabić je zapretio penzionerima da neće dobijati penzije ako lista SNS-a ne pobedi, a da se od njegovih reči i sejanja straha među najstarijom populacijom niko nije ogradio. Tako nečega nema ni kod Kim Džong Una u Severnoj Koreji i smatra da bi tužilac trebalo da reaguje zbog ovakvog sejanja panike - kaže Cvijetin Milivojević.
Đorđević uzvraća da je nemili događaj "izmišljen zbog prljave kampanje socijalista", a sve u pokušaju da zadrže vlast u lokalu.
- Pojedini čelnici SPS-a bezobzirno i neosnovano napadaju, pljuju ljude, izmišljaju događaje. Ako u tome za šta me optužuju ima bar malo istine, zašto slučaj ne prijave policiji i pravosuđu - uzvraća Đorđević.
Do koškanja i hapšenja jedne osobe je došlo i u Gračanici, gde je uoči dolaska lidera SPS-a Ivice Dačića na jednoj kući postavljen transparent: "Nemamo Miljacku, a kofer ste već uzeli", koji su potom aktivisti SPS-a skinuli. Priča se da je taj događaj odgovor SPS-u, čija je grupa aktivista uoči mitinga u Kombank areni uzvikivala "Vučiću ped..u".
Političko nasilje se od 1990, prema rečima analitičara Cvijetina Milivojevića, vodi na nekoliko nivoa, počev od pravnog do eskaliranja putem medijskog u fizičko. Srećom, kaže on, da za sada još nema klasičnog ogoljenog nasilja, već su to uglavnom neprijatnosti.
Pretnje smrću preko Tvitera
Lideru Demokratske stranke Bojanu Pajtiću i funkcionerki Jeleni Balašević je putem Tvitera prećeno smrću, zbog čega je policija privela Petra Jovanovića iz Nove Pazove, pod sumnjom za ugrožavanje sigurnosti. U internet ratu nisu pošteđeni DSS i Dveri. Lider Dveri Boško Obradović je podneo prijave protiv lidera SNS-a Aleksandra Vučića, vlasnika TV Pink Željka Mitrovića i glavnog urednika "Informera" Dragana J. Vučićevića zbog sumnje u krivična dela protiv intelektualne svojine i bezbednosti računarskih podataka. Pomenuti mediji su, kaže Obradović, objavili lažni spot na lažnom nalogu Dveri sa lažnom slikom Srbije bez Kosmeta.
- Specifično u ovoj kampanji je pokušaj Aleksandra Vučića kao najjačeg u državi da napravi front ujedinjenja koji nema veze sa ideologijom, već je reč o propagandi da je Srbija sa njim srećna, a bez njega nesrećna. To smo gledali krajem 80-ih kada je odlagano višestranačje, već se nametalo da je dovoljan Slobodan Milošević i njegova partija - kaže Milivojević.
On ukazuje da do tog cilja sada SNS ide izmišljanjem da je opozicija ujedinjena u mržnji protiv lidera SNS-a.
- Kako su to ujedinjeni Čanak i Čeda na jednoj, Sanda Rašković-Ivić na drugoj, i Šešelj na trećoj strani, kada svi vode potpuno različite politike - pita ovaj analitičar i odgovara kako smatra da se na ovakav način traži povod za pokretanje borbe.
Usijano je i u Nišu, gde su se naprednjaci podelili. Doskorašnji funkcioner SNS-a Momir Stojanović, koji je formirao listu Iskreno za Niš, tvrdi da su građani koji ga podržavaju izloženi torturi, ucenama i pretnjama od istaknutih članova niškog SNS-a, zbog čega se sprovodi i policijska istraga.
Šešelj na Fejsbuku jači od Vučića
Lider radikala Vojislav Šešelj, od koga se sudeći prema dosadašnjim kampanjama očekivala najveća ratobornost, ima novo pobedničko oružje. On se pohvalio da je njegova Fejsbuk strana došla do 122.700 lajkova, čime je prestigao premijera Aleksandra Vučića, koga podržava oko 122.600 građana. Hvali se i da je njegove objave za nedelju dana lajkovalo i komentarisalo 109.000 ljudi, dok Vučićeve svega 10.000 njegovih pristalica. Radikali kažu da je ovakav odnos dokaz da je SNS kupovao lajkove i da je jasan indikator da je Šešelj trenutno najpopularniji, a da SRS ima mnogo veći rejting od onog koji se saopštava.
On upozorava i da su nezakonito procureli lični podaci onih koji su mu dali potpis za listu, kao i da ih odbornica SNS-a Nataša Stanković telefonom zove i preti da odustanu od te podrške ili će trpeti posledice. Kao pritisak navodi slučaj radnice predškolske ustanove Pčelica Smiljane Živić, kojoj je direktor zapretio da će, ako ne ubedi muža da odustane od podrške Stojanoviću, ostati bez posla.
Milivojević podseća da se SNS hvalio Stojanovićem, pa ga se odrekao kada je Euleks za ovim generalom raspisao poternicu. Dodaje da ako se takvog čoveka odriču, pitanje je šta je njihova politika.