"Srbija da se izvini Albancima i prestane da laže o hiljadama žrtava"
Osnivač prozapadne nevladine organizacije Fond za humanitarno pravo Nataša Kandić izjavila je da ona i svi gradjani treba da brinu što u Srbiji nema političara koji će reći istinu o NATO bombardovanju 1999. godine i pomenuti imena svih civilnih žrtava.
U autorskom tekstu za list "Danas" Nataša Kandić navela je da kao društvo treba da brinemo što u Srbiji nema političara koji će otkriti da je Srbija bombardovana zbog toga što su susedi Srbije od 1991. godine "bili ugroženi teritorijalnim pretenzijama Slobodana Miloševića, njegovih generala, četničkih partija i organizacija".
Prema njenim rečima, Srbija nema političara koji će se otkriti da veliki broj gradjana Srbije nije glasao na izborima 2000. godine za Slobodana Miloševića jer su razumeli da je on odgovoran za bombardovanje zemlje, a ne "svet koji mrzi Srbiju".
Kandić je dodala da Srbija nema političara koji neće ponoviti laž da se "broj srpskih žrtava NATO agresije meri hiljadama" i neće "pomenuti samo ime Milice i Sanje, nego imena svih civilnih žrtava NATO bombardovanja - 205 civila srpske nacionalnosti, 220 civila Albanaca i 28 civila Roma i drugih".
Ona je istakla da Srbija nema političara koji će "svakog 24. marta da oda poštu albanskim civilima, svakom od 8.693 žrtve 'srpske odbrane od terorista', i da se izvini za zločinačke planove i praksu generala Vojske Jugoslavije i Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije protiv života Albanaca".
Kandić je istakla i da Srbija nema političara koji će srpskim generalima javno postaviti pitanje zašto su regrute slali u rat i predočiti javnosti da je od 275 poginulih pripadnika VJ i MUP-a bilo mladje od 25 godina - većinom, vojnici na redovnom odsluženju vojnog roka.
Presuda Karadžiću je pravedna
Koordinatorka REKOM-a Nataša Kandić smatra da je presuda Radovanu Karadžiću od 40 godina zatvora pravedna i za žrtve ali i za optuženog.
Ona je ocenila da je Karadžić kažnjen za dela za koja je znao da su se događala.
- Bilo je najlogičnije da mu se izrekne kazna doživotnog zatvora, jer je to u stvari 40 godina - rekla je Kandićeva gostujući na N1.
Ona je istakla da nijedan domaći sud ne bi utvrdio sve činjenice koje je utvrdio Haški tribunal, te da je ovakva presuda najveća prepreka za svaki pokusaj revizije, nove interpretacije onoga što se dogodilo u Zvorniku, Sanskom Mostu, Prijedoru.
Kandićeva kaže da je definitivno utvrđen genocid i da je u svim delima utvrđena diskriminatorska namera kako bi se stvorila homogena sredina bez muslimana i Hravata, kao i da je prvi put tokom izricanja presude čula za postojanje 50 logora i koliko je ljudi umrlo.
- To su sudske činjenice i te sudske činjenice će ostati - zaključila je ona.
Kandićeva je istakla da se uvek vodilo računa da se ne optužuju oni na visokim pozicijama kako bi se sačuvale te državne institucije.
- To otkriva da ni nakon 20 godina nema te vlasti koja hoće da kaže ono što je tačno - da su državne institucije zloupotrebljene - rekla je Kandićeva za N1.