Vatikan neće priznati Kosovo
Postoji dobra volja i inicijativa novog patrijarha Srpske pravoslavne crkve da dočeka papu Benedikta XVI u Nišu 2013. godine povodom jubileja Milanskog edikta iz 313. godine i to će biti dobra prilika za dalji razvoj ekumenskih odnosa, rekao je otac Federiko Lombardi, portparol Svete stolice u intervjuu za Informativnu službu Srpske pravoslavne eparhije srednjoevropske "Sok Aktuel".
Kako procenjujete držanje Benedikta XVI u pogledu dijaloga sa pravoslavnima?
"Papa je ekumenski veoma otvoren: to je izvesno jedan od prioriteta njegovog pontifikata. On je takođe veoma zainteresovan za dijalog sa istočnim crkvama. Ima mnogo toga zajedničkog u držanju naših dveju crkava. Važno je da održavamo u životu zajedničke korene naše civilizacije i da zajednički delamo.
Pravoslavna crkva je bliska Katoličkoj kada se radi o problemima današnjeg sveta. Ima i razlika koje moramo da obradimo da bismo našli zajednički put. Mislim da sadašnjeg papu i mnogi predstavnici pravoslavlja posmatraju kao važan oslonac ekumene. On je veoma otvoren za dalji razvoj ekumenskih odnosa. U ovom kontekstu bi trebalo shvatiti i susret planiran za 2013. u Nišu, za koji je ideju dao patrijarh srpski."
Kakvog karaktera bi bio ovaj susret, ako do njega dođe?
"Posle svih putovanja sa papom u kojima sam učestvovao, mislim da će najvažniji biti duhovni i ekumenski aspekt. Mirotvorni rad je isto tako važan momenat pošto je u istoriji regiona bilo mnogo konflikata i mnogo rana iz najnovijih vremena nisu još zaceljene. Sve što doprinosi miru - to pomaže.
Papa zna da ne može da reši sve probleme, ali može da ponudi svoju saradnju u oblasti razumevanja među narodima. Verujem da je važno raditi i na priznavanju učešća Balkana u evropskoj istoriji i kulturi. No, religiozna i ekumenska strana su prioritet: duhovna perspektiva čoveka."
Činjenica da Sv. stolica nije priznala Kosovo je pozitivno doprinela slici Vatikana u Srbiji. Koji su bili razlozi za takav stav?
"Još uvek se sećam dramatične krize i nasilja na Kosovu. To je za sve nas predstavljalo veliki problem. No, čovek mora biti oprezan i odnose među narodima posmatrati uz veliko poštovanje i pažnju. Sv. stolica u tom smislu ne dela preuranjeno. Situacija u regionu se pažljivo prati, uvek u nameri da se unapredi mir. Na Kosovu Sv. stolica poziva na pomirenje, pravdu i mir. "
Postoje li inicijative da se promeni držanje Sv. stolice u vezi s priznanjem Kosova ?
"Kad je reč o Kosovu nije mi poznato da postoje inicijative za promenu statusa. Svim narodima i kulturama regiona prilazimo sa ljubavlju i poštovanjem. Naše držanje ostaje kakvo jeste. To je držanje unapređenja mira i nema posebnih inicijativa da se zauzmu nove pozicije."
Papa ne priča o članstvu u EU
No, on je takođe uvek iznova naglašavao da moramo da radimo na stvaranju zajednice naroda; moramo da radimo na zajedničkim vrednostima i korenima, kao i na sposobnostima za dijalog. Tada će politički aspekti predstavljati priznavanje stvarnosti. A za nas je bitna stvarnost.
Ako postoji stvarno zajedništvo, onda i njegove političke dimenzije imaju svoj smisao. Ako to biva nametnuto odozgo, bez osnova u oblasti ljudskog, religioznog, društvenog i kulturnog, onda je i političko površno i nepotrebno." |